Slovensko bičuje dážď, môže aj snežiť, hrozia povodne a na hrebeňoch Tatier víchrica

14.10.2020 (Webnoviny.sk) – Streda je na Slovensku zamračená a na mnohých miestach prší. Od stredných polôh sa môže vyskytnúť aj sneženie a ojedinele výdatné zrážky.

Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na päť až desať stupňov, v Žilinskom kraji, na Horehroní a na Spiši teplomer ukáže jeden až päť stupňov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke. Teplota na horách vo výške 1500 m sa pohybuje v okolí mínus troch stupňov Celzia.

Fúka prevažne juhozápadný vietor rýchlosťou 10 až 35 km/h, v nárazoch ojedinele okolo 50 km/h. Na hrebeňoch hôr meteorológovia očakávajú prudký až búrlivý vietor, neskôr hrozí na hrebeňoch Tatier víchrica.

Výstrahy pred dažďom

Pre okresy Košice okolie, Gelnica a Spišská Nová Ves je vydaná výstraha tretieho stupňa pred silným dažďom a miestami sa tu očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 40 až 80 mm.

Druhý stupeň výstrahy v stredu platí pre Banskobystrický, Trenčiansky aj Žilinský kraj a tiež okresy Malacky, Pezinok, Rožňava, Levice, Zlaté Moravce, Senica, Skalica, Trnava, Kežmarok, Levoča, Poprad a Prešov. „Očakáva sa výskyt intenzívneho dažďa s úhrnom zrážok 60 až 100 mm,“ upozorňujú meteorológovia.

Pre zvyšok Slovenska je vydané varovanie prvého stupňa a očakáva sa tu miestami výskyt dažďa s úhrnom zrážok 45 až 80 mm.

Povodne z trvalých dažďov

Meteorológovia vydali aj hydrologickú výstrahu tretieho stupňa pred povodňou z trvalých dažďov. Platí pre okresy Trnava, Prievidza, Turčianske Teplice, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice v okolí Hornádu a Žilina – Rajčanka. SHMÚ o tom informuje na svojej webovej stránke.

Hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňou z trvalých dažďov platí pre viaceré okresy v strede Slovenska, konkrétne pre Skalicu, nové Zámky – sever, Nitru či Topoľčany.

Meteorológovia upozorňujú, že vzhľadom na pretrvávajúci trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov. Pre zvyšné okresy platí výstraha prvého stupňa.

Viac k témam: počasie, predpoveď počasia, silný dážď, sneženie, víchrica
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko bičuje dážď, môže aj snežiť, hrozia povodne a na hrebeňoch Tatier víchrica © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.