Slovensko napriek pozitívnym hodnoteniam pokleslo v indexe Desi o jednu priečku

Share

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – V každoročnom hodnotení digitálnej výkonnosti členských krajín Európskej únie sa Slovensko umiestnilo na 21. mieste. Vyplýva to z indexu Desi 2019, ktorý zverejnila Európska komisia.

Slovensko sa za posledné roky zlepšilo podľa indexu v digitálnych verejných službách a základných digitálnych zručnostiach verejnosti.

Dôvodom je metodika

Komisia vyzdvihla SR pri hodnotení indikátora „otvorené dáta“, a tiež v oblasti „ľudského kapitálu“, kde Slovensko hodnotí nad priemerom EÚ v indikátoroch ako napríklad základné digitálne zručnosti občanov. Informoval o tom vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Napriek pozitívnym hodnoteniam Slovensko pokleslo v indexe Desi oproti minulému roku o jednu priečku. Jedným z hlavných dôvodov je podľa Rašiho súčasná metodika merania konektivity Európskej komisie (EK), ktorá ráta aj s novým telekomunikačným operátorom na slovenskom trhu.

Lepšie digitálne zručnosti

Ten zatiaľ nedosahuje úroveň pokrytia ďalších operátorov, čo zapríčinilo v indexe prepad z približne 96-percentného pokrytia na 88 %. „Slovensko aktívne spolupracuje s EK na zefektívnení metodiky merania, aby výsledky čo najviac odzrkadľovali skutočný stav,“ uviedol vicepremiér Raši.

Index Desi podľa vicepremiéra Richarda Rašiho ukázal, že sa Slováci v digitálnych zručnostiach zlepšujú. Na Slovensku sa minulý rok podľa údajov uskutočnilo 150 hackatonov (kódovacích podujatí), na ktorých sa zúčastnilo viac ako 10 tis. občanov s priemerným vekom 12 rokov, pričom až 41 % z nich tvorili dievčatá a ženy.

Viac k témam: index Desi
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko napriek pozitívnym hodnoteniam pokleslo v indexe Desi o jednu priečku © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: EkonomikaInformatika

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.