Slovensko navštívil japonský premiér Šinzó Abe, s Pellegrinim rokoval nielen o Severnej Kórei

Share

BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Prehlbovanie investícií japonských firiem na Slovensku, dohody, ktoré odstraňujú obchodné bariéry medzi krajinami či situácia na kórejskom polostrove boli hlavné témy rokovania slovenského premiéra Petra Pellegriniho a jeho japonského kolegu Šinzóa Abeho.

Ten je na prvej návšteve Slovenska. Ako obaja premiéri potvrdili po spoločnom rokovaní na Bratislavskom hrade, na Slovensku pôsobí 63 firiem, ktoré zamestnávajú zhruba 13-tisíc ľudí.

<em> „Kvalita investícií japonských firiem na Slovensku sa zvyšuje. Nejde len o výrobné podniky, presúvajú sem aj výskum a inovácie, teda činnosti s vyššou pridanou hodnotou. To ma veľmi teší, keďže Slovensko chce byť modernou, dynamickou krajinou, ktorá výskum, vývoj a inovácie podporuje,“</em> povedal Pellegrini.
<h2>Zmluva o sociálnom zabezpečení</h2>
Ďalší impulz pre rozvoj obchodných vzťahov podľa oboch premiérov predstavuje zmluva o sociálnom zabezpečení, ktorá vstúpi do platnosti 1. júla.

<em> „Očakávame, že zaťaženie firiem sa tým zníži. Nedávno sme sa dozvedeli, že slovenská spoločnosť ESET investuje v Japonsku, vytvárajú tam pobočku. Aj to je spôsob, ako prehĺbiť vzťahy,“</em> povedal Abe.

Pripomenuli aj dohodu medzi Tokiom a Európskou úniou, ktorá odstraňuje obchodné bariéry.<em> „Vďaka tejto zmluve vznikol priestor, aby 550- miliónový trh, kde sa tvorí tretina svetového HDP, mal lepšie vzťahy s Japonskom. Táto zmluva, ktorá odstraňuje obchodné bariéry, by mohla byť dobrým príkladom aj pre ďalšie krajiny, s ktorými Únia rokuje,“</em> povedal Pellegrini.
<h2>Program pracovných dovoleniek</h2>
Slovenský premiér dal do pozornosti aj program Work and Travel, teda program pracovných dovoleniek. Vďaka tomu sa zvyšuje počet Slovákov, ktorí môžu navštíviť Japonsko a Japoncov, ktorí môžu prísť na Slovensko.

Premiéri sa dotkli aj diplomacie. Hovorili napríklad o situácii v Severnej Kórei, pričom túto tému rozvedú aj na stretnutí s premiérmi Visegrádu. Okrem posilnenia spolupráce v hospodárskej oblasti hovorili aj o rozvoji bilaterálnych vzťahov v oblasti kultúry.

Abe dodal, že sa teší na výkony slovenských športovcov na letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020. Pellegrini zase prisľúbil účasť Slovenska na výstave EXPO v Japonsku.
<h2>Stretnutie s premiérmi Vyšehradskej štvorky</h2>
Po bilaterálnom stretnutí Pellegriniho a Abeho nasleduje rokovanie s ďalšími premiérmi krajín Vyšehradskej štvorky – českým premiérom Andrejom Babišom, poľským predsedom vlády Mateuszom Morawieckim a ich maďarským kolegom Viktorom Orbánom.
<p align=“left“>Slovensko spája s Japonskom história, ktorá sa začala v roku 1918 návštevou generála Milana Rastislava Štefánika v tejto krajine. Na budúci rok si krajiny pripomenú 100 rokov od nadviazania vzájomných diplomatických stykov.</p>
<p align=“left“>Stretnutie na Bratislavskom hrade sa koná deň pred summitom EÚ – Japonsko v Bruseli. Japonsko patrí medzí významných partnerov Únie a je členom združenia G20, teda krajín s najväčšími ekonomikami sveta.</p>

Viac k témam: Japonsko, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko navštívil japonský premiér Šinzó Abe, s Pellegrinim rokoval nielen o Severnej Kórei © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...