Slovensko potrebuje užšiu spoluprácu s ázijskými krajinami, tvrdí Heger

26.11.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská republika a Európska únia (EÚ) potrebujú podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) užšie spolupracovať s ázijskými krajinami. Víta preto nedávno prijatú Stratégiu EÚ pre spoluprácu v indicko-tichomorskom regióne.

Premiér to povedal počas videosamitu 13. ročníka stretnutia Ázia – Európa ASEM13. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Vzájomná pomoc počas pandémie

Heger zdôraznil, že počas pandémie koronavírusu preukázali štáty Európy a Ázie veľkú mieru solidarity a toto partnerstvo sa ukázalo pri zvládaní pandémie ako kľúčové.

„Ázijské krajiny nám veľmi pomohli počas druhej vlny, keď nám dodali testy, ktoré nám v boji s pandémiou pomohli. Slovensko tiež darovalo dva milióny dávok vakcín, ktoré dostali aj niektoré krajiny ASEMu,“ povedal.

Potrebné sú aj železničné spojenia

EÚ sa radí v regióne Ázie medzi hlavných investorov a najväčších obchodných partnerov v rozvojovej spolupráci.

„Európa a Ázia majú potenciál tvoriť základ postcovidového ekonomického rozvoja, ktorý by mal byť založený na princípoch rovnosti a vzájomného rešpektu,“ uviedol Heger.

Zdôraznil pritom aj potrebu prepojenia európskych a ázijských regiónov železničnými spojeniami, ktorých hlavnou výhodou je minimálny dopad na planétu.

„Z pohľadu Slovenska je kľúčová najmä diverzifikácia dodávok polovodičov ako kľúčových komponentov pre automobilový priemysel, ale aj iných strategických tovarov, ako napríklad liekov či iného zdravotníckeho materiálu,“ zdôraznil premiér.

Videosamit Ázia – Európa ASEM13

ASEM združuje 53 partnerov a predstavuje platformu pre posilnenie politického dialógu medzi Európou a Áziou.

Na európskej strane tvorí ASEM 27 členských štátov EÚ, Nórsko, Švajčiarsko a Veľká Británia. Na ázijskej je to desať členov ASEAN – Brunej, Kambodža, Indonézia, Laos, Malajzia, Mjanmarsko, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam a Sekretariát ASEAN, ktorý tvorí Austrália, Bangladéš, Čína, India, Japonsko, Kórejská republika, Mongolsko, Nový Zéland, Pakistan, Rusko a Kazachstan.

Videosamit sa uskutočnil pri príležitosti 25. výročia ASEM a zúčastnili sa na ňom lídri európskych a ázijských členských krajín. Pôvodne sa stretnutie malo uskutočniť v hlavnom meste Kambodže Phnom Penh, ale z dôvodu pretrvávajúcej pandémie sa uskutočnilo online.

Viac k témam: Koronavírus, Pandémia
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko potrebuje užšiu spoluprácu s ázijskými krajinami, tvrdí Heger © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.