Slovensko si pripomína 10. výročie výbuchu v Bani Handlová, pri ktorom zahynulo 20 ľudí

10.8.2019 (Webnoviny.sk) – Od najväčšieho banského nešťastia v novodobej histórii Slovenska uplynulo 10 rokov. V Bani Handlová zahynulo 20 ľudí – 11 banskí záchranári a 9 baníci, ktorí v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom likvidovali požiar.

Približne o 9:30 sa prerušilo telefonické spojenie a vypadli snímače, ktoré indikovali stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy nastal výbuch. Jeho tlaková vlna ľahko zranila aj ďalších deviatich baníkov, ktorí boli od miesta nešťastia vzdialení 150 až 200 metrov.

Po baníkoch a záchranároch, ktorí vtedy pod zemou zahynuli, zostali takmer štyri desiatky detí, z toho väčšina nezaopatrených.

Za tragédiu mohlo viacero faktorov

Vtedajší riaditeľ Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohuš Sliacky v roku 2011 informoval, že za tragédiu mohlo viacero faktorov.

Zo záverov vyšetrovania nie je možné jednoznačne určiť, čo bolo hlavnou príčinou explozívneho vyhorenia plynov, a preto nie je možné konštatovať konkrétne a jednoznačné porušenie bezpečnostných predpisov,“ povedal v roku 2011 Sliacky. Úrad zistil aj 13 iných nedostatkov, tie však podľa neho explóziu nezapríčinili.

Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru Prievidza 11. apríla 2011 obvinil pre prečin všeobecného ohrozenia troch zamestnancov Hornonitrianskych baní, ktorí riadili likvidáciu požiaru.

Obžalovaní sa voči rozsudku odvolali

Okresný súd v Prievidzi ich 7. mája 2015 za tento prečin odsúdil a udelil im trest odňatia slobody od päť do osem rokov vrátane niekoľkoročného zákazu vykonávania činnosti vedúcich pracovníkov baní.

Súd im vyčítal nedbanlivé konanie a zlý postup pri hasení požiaru. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Obžalovaní sa voči rozsudku odvolali, pretože ho nepovažujú za správny ani zákonný.

Prievidzský súd sa kauzou opäť zaoberá po tom, čo Krajský súd (KS) v Trenčíne v marci 2017 zrušil jeho pôvodný rozsudok v celom rozsahu a vrátil mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Rozhodnutie vydal ešte koncom marca.

Príčina stále nie je jasná

Prvostupňový súd sa podľa verdiktu krajského súdu v danom prípade nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie, pričom skutkové zistenia súdu prvého stupňa vzbudzujú pochybnosti o ich správnosti.

Pozostalí po baníkoch a záchranároch, ktorí pri handlovskom banskom nešťastí zahynuli, tak ani po 10 rokov nevedia, kto za tragédiu môže a čo sa vlastne vtedy v bani stalo.

Na handlovskú banícku tragédiu zareagovali aj zákonodarcovia, v roku 2010 poslanci Národnej rady Slovenskej republiky rozhodli, aby sa 10. august stal Pamätným dňom Slovenskej republiky. Od 1. apríla 2011 je tento dátum zapísaný v slovenskom kalendári ako Deň obetí banských nešťastí.

Viac k témam: tragédia, výbuch v bani
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko si pripomína 10. výročie výbuchu v Bani Handlová, pri ktorom zahynulo 20 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.