Kategórie
Ekonomika

Sme rodina navrhuje poskytovať pomoc cestovnému ruchu na zníženie následkov COVID-19 aj po v budúcom roku

Počíta s tým návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý predložili poslanci za Sme rodina.

1.10.2022 (Webnoviny.sk) – Odvetvie cestovného ruchu by mohlo dostávať finančnú podporu na zmiernenie negatívnych následkov pandémie COVID-19 nielen do konca tohto roka, ale aj neskôr.

Schéma štátnej pomoci

Doplniť sa má príspevok na pomoc podnikom v tomto sektore v súvislosti s nepriaznivými ekonomickými vplyvmi. Umožní to návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý predložili poslanci Národnej rady SR Miloš Svrček, Boris Kollár, Peter Pčolinský a Ľudovít Goga (všetci Sme rodina). Zmeny majú po schválení nadobudnúť účinnosť 15. decembra.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR by malo mať možnosť pripravovať schémy štátnej pomoci, schémy minimálnej pomoci alebo návrh na poskytnutie ad hoc pomoci podľa osobitného predpisu podnikom v cestovnom ruchu na zníženie ekonomických dopadov.

Ministerstvo podľa návrhu novely pripraví a cez Protimonopolný úrad SR (PMÚ) zašle Európskej komisii na notifikáciu schému štátnej pomoci podnikom v cestovnom ruchu.

Prípadne pripraví a zašle PMÚ žiadosť o stanovisko k schéme minimálnej pomoci alebo k ad hoc pomoci v sektore cestovného ruchu určenej na náhradu škody spôsobenej prírodnými katastrofami alebo mimoriadnymi udalosťami.

Podpora cestovného ruchu

Úprava zákona o podpore cestovného ruchu má tiež zabrániť zániku oblastných organizácií cestovného ruchu, ktoré aj bez nesplnenia povinnosti o svojom založení čelia nepriaznivým dôsledkom mimoriadnej situácie spojenej s pandémiou COVID-19. Zo zákona má byť vypustená povinnosť preukazovať splnenie podmienok založenia do konca tohto roka.

Podľa súčasných pravidiel oblastnú organizáciu môže založiť zakladateľskou zmluvou s podnikateľskými subjektmi najmenej päť obcí, alebo miest, či mestské častí v Bratislave a Košiciach, pričom súhrn počtu prenocovaných návštevníkov v ubytovacích zariadeniach na ich území v predchádzajúcom roku musí dosiahnuť najmenej stotisíc prenocovaní.

Oblastnú organizáciu môže založiť aj menej ako päť obcí, resp. miest, ak celkový počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach na ich území v predošlom roku dosiahol minimálne 250-tisíc.

Viac k témam: Cestovný ruch, COVID-19, Finančná pomoc, pandemická podpora
Zdroj: Webnoviny.sk – Sme rodina navrhuje poskytovať pomoc cestovnému ruchu na zníženie následkov COVID-19 aj po v budúcom roku © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version