Smer kritizuje nasadenie vojakov na celoplošné testovanie, zákon to počas núdzového stavu umožňuje

Share

31.10.2020 (Webnoviny.sk) – Na základe ústavného zákona o bezpečnosti štátu platí, že v čase núdzového stavu môže nariadiť výkon mimoriadnej služby profesionálnym vojakom prezident na návrh vlády.

Ako však ďalej pre agentúru SITA uviedol Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, podľa zákona o ozbrojených silách možno tieto sily použiť na odstraňovanie následkov núdzového stavu.

Ficovi chýba rozhodnutie prezidentky

Povinnosťou ozbrojených síl je pritom podieľať sa aj na plnení úloh v čase núdzového stavu, pri ktorom sú ohrozené životy a zdravie osôb.

Viac o téme: Koronavírus

Nasadenie Ozbrojených síl SR na projekt celoplošného testovania populácie na koronavírus na pokyn vlády v piatok kritizovala opozičná stana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD).

„Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v takej situácii, akou je núdzový stav, hovorí, že je to len prezidentka SR, ktorá môže na návrh vlády nariadiť použitie armády a vojakov. Preto sa pýtam, kde je návrh vlády a kde je rozhodnutie prezidentky SR, že vojaci boli nasadení podľa článku 5 ústavného zákona o bezpečnosti štátu?,“ uviedol v tejto súvislosti predseda strany Robert Fico.

Celoplošné testovanie – odberné miesta (mestá na Slovensku)

Môžu sa obrátiť na ústavný súd

Podľa neho žiadna takáto dokumentácia neexistuje. „Vláda o tom rozhodla len obyčajným uznesením, čo je v rozpore s Ústavou SR,“ vyhlásil.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Pokiaľ sa však podľa Bujňáka parlamentná opozícia domnieva, že zákon o ozbrojených silách nie je v súlade s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu, skupina 30 poslancov je oprávnená iniciovať konanie o súlade právnych predpisov pred ústavným súdom.

„Vo všeobecnosti platí prezumpcia ústavnosti zákona, a to až dovtedy, kým ústavný súd túto domnienku vo svojom rozhodnutí nevyvráti,“ dodal právnik.

Viac k témam: Celoplošné testovanie, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Smer kritizuje nasadenie vojakov na celoplošné testovanie, zákon to počas núdzového stavu umožňuje © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...