Smer-SD zvažuje návrh na odvolanie Sulíka, vyčíta mu predaj akcií Východoslovenskej energetiky

Share

23.9.2020 (Webnoviny.sk) – Strana Smer-SD chce iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Poslanci sa na nej majú venovať predaju akcií Východoslovenskej energetiky spoločnosti E.ON od RWE.

Štát získal len 130 miliónov eur

V tejto súvislosti uvažuje strana aj o podaní návrhu na odvolávanie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Na stredajšej tlačovej konferencii o tom informoval predseda Smeru Robert Fico.

Minister hospodárstva v stredu v pléne podľa Fica povedal, že cena, za ktorú nemecká spoločnosť E.ON kúpila od spoločnosti RWE 49 percent akcií Východoslovenskej energetiky, bola na úrovni 700 až 800 miliónov eur. „Štát zinkasoval za 49 percent, keď to predal spoločnosti RWE, 130 miliónov eur a predal akcie vrátane manažérskych práv,“ doplnil Fico.

Smer-SD chce podať aj návrh na odvolanie ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) a šéfa rezortu financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

Neuplatnenie predkupného práva je škandál

Podľa nezaradených poslancov okolo expremiéra Petra Pellegriniho existuje v tejto súvislosti podozrenie, že sa pri predaji 49 percentného podielu akcií postupovalo v rozpore so zákonom.

„Ak sa podozrenia preukážu, určite budeme odvolávať ministra Sulíka a podáme aj trestné oznámenie,“ doplnil bývalý minister hospodárstva Peter Žiga (nezaradený) s tým, že v piatok 25. septembra bude mimoriadne zasadnutie parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti.

Nezaradení poslanci si myslia, že Sulík klame a postupoval nekompetentne. Tvrdia, že neuplatnenie si predkupného práva je škandál nielen Richarda Sulíka, ale celej vlády.

Predaj akcií Východoslovenskej energetiky

Sulík koncom júla informoval, že štát si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti VSE Holding, a.s. Tie kúpil koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody.

E.ON na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike, a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 miliónov eur.

Súčasťou podpísaného memoranda majú byť aj ďalšie výhody, okrem iného predkupné právo na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice.

Viac k témam: minister hospodárstva SR, predseda strany Smer-SD
Zdroj: Webnoviny.sk – Smer-SD zvažuje návrh na odvolanie Sulíka, vyčíta mu predaj akcií Východoslovenskej energetiky © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.