Sociálni demokrati nepodporia ústavnú žalobu na Zemana pre hrubé porušenie ústavy

24.9.2019 (Webnoviny.sk) – Českí sociálni demokrati vo štvrtok nebudú hlasovať za ústavnú žalobu na prezidenta Miloša Zemana pre hrubé porušenie ústavy.

V utorok sa na tom zhodli poslanci Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD) na rokovaní poslaneckého klubu. „Poslanci za sociálnu demokraciu tú ústavnú žalobu nepodporia,“ uviedla na tlačovej konferencii podpredsedníčka klubu ČSSD a poslankyňa Kateřina Valachová.

Sociálni demokrati doteraz nad hlasovaním o ústavnej žalobe váhali. Valachová povedala, že dôvody takéhoto rozhodnutia chcú poslanci priblížiť na pléne. Poslanci majú o ústavnej žalobe na prezidenta hlasovať vo štvrtok. Na schválenie žaloby vyzýva časť opozície.

Aby sa ústavnou žalobou vôbec zaoberal Ústavný súd, muselo by za ňu zdvihnúť ruku 120 poslancov. To pri súčasnom rozložení Snemovne nie je veľmi pravdepodobné. Predpokladá sa, že ústavnú žalobu nepodporí ani hnutie ANO, komunisti a SPD. Ústavnú žalobu na prezidenta inicioval senátor Václav Láska. Prezidentovi je v návrhu žaloby vyčítaných osem prehreškov, pripomína portál Novinky.cz.

Viac k témam: český prezident, ČSSD Česká strana sociálně demokratická
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálni demokrati nepodporia ústavnú žalobu na Zemana pre hrubé porušenie ústavy © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.