Spišský hrad na dva dni zatvoria, historická pamiatka dostane nový bleskozvod

14.7.2019 (Webnoviny.sk) – Spišský hrad začiatkom nasledujúceho týždňa na dva dni zatvoria, a to v pondelok a utorok 15. a 16. júla.

Ako informovala Dáša Uharčeková Pavúková zo Spišského múzea v Levoči, dôvodom sú montážne práce, ktoré súvisia s výmenou hlavného rozvádzača elektrickej energie a montážou zvodov bleskozvodu. Ide o súčasť prvej etapy rekonštrukcie Spišského hradu.

Sanujú aj hradné bralo

„Technológia a charakter plánovaných montážnych prác si z bezpečnostných dôvodov vyžaduje uzatvorenie areálu Spišského hradu s úplným obmedzením prevádzky a vstupu návštevníkov,“ uviedla Uharčeková Pavúková s tým, že hrad bude v plnom rozsahu otvorený od stredy 17. júla.

S rekonštrukciou na hrade sa začalo vlani na jeseň. Doteraz sa tam preinvestovalo 154-tisíc eur s DPH z plánovaného jedného milióna eur, ktorý vyčlenilo Ministerstvo kultúry SR.

Reštaurujú tam interiér aj exteriér kapitánskeho domu, pracuje sa tiež na sanácii hradného brala.

Svetové dedičstvo

Od začiatku rekonštrukčných prác sa podarilo doviesť inžinierske siete, vodu aj dažďovú kanalizáciu až na horný hrad, keďže voda a energie predtým viedli len do úrovne stredného nádvoria.

Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia.

Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Otvorený je od apríla do septembra denne od 09:00 do 18:00.

Viac k témam: Spišský hrad
Zdroj: Webnoviny.sk – Spišský hrad na dva dni zatvoria, historická pamiatka dostane nový bleskozvod © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.