Stančík a Naď reagujú na Žilinkovo šírenie hoaxov. Koná z vlastnej vôle alebo je niekým nútený, pýta sa minister

16.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 16. septembra 2022, 16:10

Poslanec Národnej rady SR (NR SR) z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Andrej Stančík bude iniciovať mimoriadny Zahraničný výbor NR SR.

Stančík prostredníctvom tlačovej správy informoval, že na výbore sa chce pýtať generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, prečo šíri v čase vojny hoaxy prezentované ruským veľvyslancom na Slovensku Igorom Bratčikovom.

Žilinka na sociálnej sieti napísal, že na vojnovom cintoríne v obci Ladomirová v Prešovskom kraji, kde sú pochovaní ruskí vojaci z 1. svetovej vojny, „neznámy páchateľ pristúpil k starostlivosti o stav hrobov hanebným a neakceptovateľným spôsobom.“ Polícia SR na sociálnej sieti uvádza, že podľa starostu obce sú hroby v poriadku.

Koná Žilinka z vlastnej vôle?

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) je presvedčený, že Maroš Žilinka je priamym nástrojom ruskej propagandy.

„Jeho kroky našej krajine veľmi ubližujú. Toto je obrovská hanba, že generálny prokurátor SR zdieľa na svojom profile falošnú propagandu vytvorenú ruskou ambasádou v SR,“ napísal Naď na sociálnej sieti a zároveň sa pýta, kto riadi slovenskú generálnu prokuratúru.

„Keď Žilinka zaslal na ministerstvo obrany SR po pracovnej dobe a v posledný deň pripomienkového konania 35 zásadných pripomienok k Dohode o obrannej spolupráci SR a USA, začal som o jeho deklarovanom nastavení presadzovať prioritné záujmy SR vážne pochybovať,“ dodal Naď.

Šéf obrany však začal mať vážne obavy, či Maroš Žilinka koná na základe svojej vôle, „keď vycestoval do Moskvy a podpísal program spolupráce s ruskou generálnou prokuratúrou. Je nútený niekým iným, aby chtiac-nechtiac ubližoval našim záujmom?,“ dožaduje sa odpovede.

Podľa Stančíka je to neprípustné

K situácii o generálnom prokurátorovi sa vyjadril aj Andrej Stančík, ktorý chce iniciovať mimoriadny Zahraničný výbor NR SR.

„Je zarážajúce, že pán generálny prokurátor šíri v čase vojny hoaxy agresora, ktorý nás má na zozname nepriateľov. Považujem to za neprípustné a budem iniciovať Zahraničný výbor, kde sa ho budem na tieto aktivity pýtať,“ doplnil Stančík.

Orgány prokuratúry už konajú

Generálna prokuratúra SR v stanovisku zdôraznila, že orgány prokuratúry konajú v danej veci z úradnej povinnosti a vzhľadom na charakter a povahu podozrenia je potrebné objektívne prešetriť vec z hľadiska možného naplnenia skutkovej podstaty hanobenia miesta posledného odpočinku.

„Generálna prokuratúra SR sa ostro ohradzuje voči nepravdivým obvineniam zo šírenia proruskej propagandy a dôrazne odmieta podsúvanie politického naratívu, ktorý nemá nič spoločné s úradným postupom vyplývajúcim prokuratúre zo zákona,“ uviedla prokuratúra.

Viac k témam: Generálny prokurátor, Hoaxy, Parlamentný zahraničný výbor, Ruská propaganda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský veľvyslanec
Zdroj: Webnoviny.sk – Stančík a Naď reagujú na Žilinkovo šírenie hoaxov. Koná z vlastnej vôle alebo je niekým nútený, pýta sa minister © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.