Úvod  >  Článok:  Švédsko vydá na Assangea európsky zatykač, chce opäť otvoriť prípad údajného znásilnenia

ŠTOKHOLM 13. mája (WebNoviny.sk) – Švédska prokuratúra opätovne otvorí prípad znásilnenia, z ktorého je podozrivý zakladateľ portálu WikiLeaks Julian Assange.

Informovali o tom v pondelok s tým, že sa pokúsia o jeho vydanie z Veľkej Británie po tom, ako si tam odsedí trest 50 týždňov väzenia za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Assange obvinenia odmieta

Švédska zástupkyňa riaditeľa štátnych žalobcov Eva-Marie Perssonová na tlačovej konferencii v Štokholme uviedla, že „stále existuje dôvod na podozrenie, že Assange sa dopustil znásilnenia“. „Podľa môjho názoru je potrebné nové vypočutie Assangea,“ dodala.

Švédski prokurátori podali predbežnú žalobu na Assangea po jeho návšteve krajiny v roku 2010, keď ho zo sexuálnych trestných činov obvinili dve ženy.

V prípade údajného nevhodného sexuálneho správania po siedmich rokoch uplynula premlčacia doba, no zostali obvinenia zo znásilnenia, na ktoré vyprší zákonná lehota v auguste 2020. Assange obvinenia odmieta.

Vydajú európsky zatykač

Švédsko vydá na Assangea európsky zatykač. Británia sa tak bude môcť rozhodnúť, či ho vydá do Švédska alebo do Spojených štátov, kde mu hrozí stíhanie pre zverejnenie tajných dokumentov o vojne v Iraku či v Afganistane na stránkach WikiLeaks.

Assange sa od júna 2012 ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne práve pre obavy z vydania do Švédska alebo Spojených štátov.

Jedenásteho apríla tohto roku mu však Ekvádor odobral azyl. Dôvodom bolo „opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov„.

Viac k témam: obvinenie zo znasilnenia, Spojené štáty americké, Veľká Británia, WikiLeaks, zatykač
Zdroj: Webnoviny.sk – Švédsko vydá na Assangea európsky zatykač, chce opäť otvoriť prípad údajného znásilnenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním