Svetové združenie Slovákov v zahraničí chce pomôcť pri napĺňaní programového vyhlásenia vlády

Share

4.7.2020 (Webnoviny.sk) – Svetové združenie Slovákov v zahraničí ponúka pri príležitosti Pamätného dňa zahraničných Slovákov, ktorý si pripomíname v nedeľu 5. júla, spoluprácu pri napĺňaní programového vyhlásenia vlády.

Združenie sa chce zamerať najmä na témy volieb zo zahraničia, umožnenia dvojakého občianstva či vybudovania zásadnej infraštruktúry v tejto oblasti. Agentúru SITA o tom informoval predseda Svetového združenia Slovák v zahraničí Vladimír Sklaský, ktorý je tiež členom Výboru Rady vlády SR pre kultúru.

Voľby zo zahraničia

Sklaský uviedol, že pokiaľ ide o voľby zo zahraničia, vláda podľa svojho programového vyhlásenia po zvážení bezpečnostných rizík zavedie popri klasickom hlasovaní aj elektronické hlasovanie vo voľbách, aby tak mohli slobodne hlasovať všetci občania SR, bez ohľadu na to, kde v zahraničí sa v deň volieb nachádzajú.

Združenie zároveň podporuje zámer vlády, ktorá umožní občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu nadobudnúť občianstvo toho štátu bez straty občianstva SR.

Grantový program

Predseda združenia tiež dodal, že programové vyhlásenie vlády deklaruje postupné navýšenie finančnej podpory slovenskému zahraničiu až na úroveň, v akej ročne podporuje národnostné menšiny žijúce na Slovensku.

Ide o prelomový prísľub, a hoci podpora národnostných menšín na Slovensku sa, samozrejme, uskutočňuje aj inými cestami, predpokladáme, že rozpočet grantového programu pre Slovákov žijúcich v zahraničí sa v zmysle programového vyhlásenia vlády bude postupne približovať Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Ten v roku 2020 na podpornú činnosť alokoval 7,6 mil. eur,“ dodal Skalský.

V nedeľu 5. júla oslávime nielen štátny sviatok sv. Cyrila a Metoda, ale aj Pamätný deň zahraničných Slovákov. Ako každý rok, opäť sa o 10.00 zídeme pri základnom kameni Pamätníka slovenského vysťahovalectva v bratislavskom Sade Janka Kráľa. Podujatie organizuje Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí v spolupráci so Svetovým združením Slovákov v zahraničí,“ pripomenul Sklaský.

Viac k témam: dvojité občianstvo, pamätný deň, pomoc, programové vyhlásenie, Slováci v zahraničí, spolupráca, voľby zo zahraničia
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetové združenie Slovákov v zahraničí chce pomôcť pri napĺňaní programového vyhlásenia vlády © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.