Televíziu Belsat vyhlásili v Bielorusku za extrémistickú, úrady zablokovali aj jej webstránky

Share

28.7.2021 (Webnoviny.sk) – Bieloruský súd v utorok vyhlásil televíziu Belsat financovanú z Poľska za extrémistickú. Po rozhodnutí súdu v meste Homeľ tiež úrady zablokovali jej webstránku a všetky kontá na sociálnych médiách v Bielorusku. Rozhodnutie súdu sa zakladalo na vyšetrovaní bieloruského ministerstva vnútra, uviedla hovorkyňa rezortu Oľga Čemodanovová.

Zatiaľ nie je jasné, čo z obsahu televízie Belsat úrady považujú za extrémistické. Čemodanovová však poznamenala, že zdieľanie a zverejňovanie obsahu z média označeného za extrémistické je trestateľné pokutou alebo zatknutím na maximálne 15 dní.

Televízia Belsat, ktorú financuje poľská vláda a vysiela v bieloruštine, zostala od začiatku svojho vysielania v roku 2007 zdrojom informácií pre státisíce Bielorusov. Kanál televízie na službe YouTube ma 471-tisíc sledovateľov.

Prehľadávajú byty novinárov

Televízia tento a minulý rok rozsiahlo informovala o protivládnych protestoch v Bielorusku a dve jej novinárky Kacierynu Andrejevovú a Dariu Čulcovovú vo februári odsúdili na dva roky väzenia. Zástupca riaditeľa televízie Aleksij Dzikawicki pra agentúru The Associated Press uviedol, že rozhodnutie súdu len „ťažko nazvať legitímnym“, keď nefungujú zákony, ale napadnúť ho nemá zmysel.

„Ľudia, ktorí sú v Bielorusku pri moci, označujú za extrémistov tých, ktorí sa stavajú proti násiliu a teroru a proti ukradnutým voľbám,“ doplnil. Bieloruské úrady v posledných týždňoch zintenzívnili razie a zatýkanie nezávislých novinárov a občianskych aktivistov.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna len v tomto mesiaci vykonali viac ako 200 prehliadok kancelárií a bytov novinárov a aktivistov. Zatvoreniu čelí v Bielorusku viac ako 50 mimovládnych organizácií. Medzi nimi sú aj Bieloruské združenie novinárov, najväčšia a najrešpektovanejšia organizácia v krajine, či bieloruské PEN Centrum – združenie spisovateľov, ktoré vedie držiteľka Nobelovej ceny za literatúru Svetlana Alexijevičová.

Lukašenko chce v čistkách pokračovať

Úrady tiež zatvorili najväčšie nezávislé médiá vrátane populárnej webstránky Tut.by a novín Naša Niva. Vo väzbe je celkovo 27 bieloruských novinárov, ktorí buď čakajú na proces alebo si odpykávajú tresty.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa zaviazal pokračovať v „čistiacej operácii“ proti občianskym aktivistom, ktorí sú podľa neho „banditi a zahraniční agenti“.

Bieloruská opozičná líderka Svetlana Cichanovská, ktorá je po minuloročných sporných prezidentských voľbách v exile, v utorok vyjadrila podporu televízii Belsat. „Novinári vedia, že robia správnu vec a bojujú za slobodu našej krajiny,“ uviedla vo videoodkaze.

Viac k témam: extrémizmus, televízia
Zdroj: Webnoviny.sk – Televíziu Belsat vyhlásili v Bielorusku za extrémistickú, úrady zablokovali aj jej webstránky © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.