Úvod  >  Článok:  Tisícky policajtov doplatili na krvavé razie na Filipínach, dostali tresty a niektorých aj prepustili

18.7.2019 (Webnoviny.sk) – Tisícky policajtov dostali administratívne tresty a viac než 2 000 muselo odísť zo služby za chyby, ktorých sa dopustili počas krvavých razií v rámci vojny proti drogám na Filipínach.

Vláda na štvrtkovej tlačovej konferencii informovala, že pre účasť na operáciách proti obchodníkom s drogami, počas ktorých zahynuli ľudia, vyšetrili od júla 2016 do apríla celkovo 14 724 policajtov.

Tvrdá kampaň proti obchodníkom s drogami

Z nich 7 867 dostalo bližšie nešpecifikované administratívne tresty, zatiaľ čo 2 367 prepustili z práce a 4 100 ďalších suspendovali. Zvyšných pokarhali, zosadili z funkcií, nechali im prepadnúť platy alebo ich zbavili určitých výhod.

Vláda prezidenta Rodriga Duterteho spustila tvrdú kampaň proti obchodníkom s drogami v polovici roka 2016. Podľa policajných predstaviteľov počas protidrogových razií odvtedy zomrelo okolo 6 600 podozrivých, prevažne počas prestreliek s políciou.

Vláda vo štvrtok potvrdila 5 500 mŕtvych s tým, že ostatné súvisiace úmrtia ešte preverujú.

Prezident Duterte kritiku OSN odmieta

Rada OSN pre ľudské práva minulý týždeň vyzvala na vyšetrenie možných zločinov páchaných v rámci vojny proti drogám na Filipínach.

Prezident Duterte však kritiku OSN aj ľudskoprávnych skupín odmieta a varoval podozrivých dílerov, že vládna kampaň bude v druhej polovici jeho šesťročného funkčného obdobia ešte nebezpečnejšia.

Viac k témam: Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), drogy, policajná razia, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Tisícky policajtov doplatili na krvavé razie na Filipínach, dostali tresty a niektorých aj prepustili © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním