Úvod  >  Článok:  Trináste dôchodky prerokujú v skrátenom konaní, poslanci hlasovali aj o diaľničných známkach (naživo)

25.2.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované v utorok 25. februára, 10:23

Parlament v utorok schválil skrátené legislatívne konanie k zavedeniu trinástych dôchodkov, za návrh hlasovalo 76 poslancov. V prípade zrušenia diaľničných známok pre autá do 3,5 tony nebolo plénum uznášaniaschopné ani po druhom hlasovaní po 10:20.

Zavedenie trinástych dôchodkov parlament prerokuje v zrýchlenom režime už na aktuálnej schôdzi.  O osude tohto návrhu sa tak rozhodne už v najbližších dňoch, kým v štandardnom režime sa poslanci návrhmi zákonov zaoberajú na dvoch parlamentných schôdzach. Za skrátené konanie hlasovalo 76 poslancov, deväť poslancov sa zdržalo.

Okrem poslancov za Smer-SD, SNS a ĽSNS sa na hlasovaní zúčastnili aj poslanci za hnutie Sme rodina, ktorí sa zdržali hlasovania. Poslanci za strany Za ľudí, SaS, PS/Spolu a KDH sa na hlasovaní o skrátenom konaní nezúčastnili.

Plénum nebolo dvakrát uznášaniaschopné

Minulý týždeň v piatok nebolo plénum dvakrát po sebe uznášaniaschopné. Hlasovanie o návrhoch na skrátené legislatívne konanie sa preto presunulo na utorok 25. februára.

Vládne sociálne opatrenia iniciovali poslanci Smeru – sociálnej demokracie (SD) a Slovenskej národnej strany (SNS). V parlamente však dosluhujúca vládna koalícia nemôže rátať s hlasmi Mostu-Híd. Tí sa schôdze nezúčastňujú.

Naživo vysielanie z Národnej rady SR

Predseda Smeru-SD Robert Fico minulý týždeň povedal, že požiada poslancov za Most-Híd, aby boli prítomní na utorkovom hlasovaní v pléne. Zdôrazňoval, že vládna koalícia končí až v deň parlamentných volieb 29. februára.

Nesúhlas s Istanbulským dohovorom

Parlament by mal v utorok pokračovať aj v prerušenej rozprave k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známemu ako Istanbulský dohovor.

Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR odporučil plénu parlamentu nevysloviť súhlas s dohovorom. Očakáva sa, že poslanecká snemovňa tento návrh podporí.

Istanbulský dohovor, bol prijatý v tureckom Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorých zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013.

Viac k témam: Istanbulský dohovor, prídavky na deti, trinásty dôchodok
Zdroj: Webnoviny.sk – Trináste dôchodky prerokujú v skrátenom konaní, poslanci hlasovali aj o diaľničných známkach (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním