Trnavský kraj prijme finančnú výpomoc na opravu ciest, ktorú mu schválila Pellegriniho vláda

Share

TRNAVA 10. apríla (WebNoviny.sk) – Trnavský samosprávny kraj príjme finančnú pomoc zo štátnych finančných aktív na rekonštrukciu ciest II. a III. triedy a mostov v objeme 15 miliónov eur.

O návratných finančných výpomociach s nulovou úrokovou sadzbou pre Trnavský, Žilinský, Banskobystrický samosprávny kraj rozhodla vláda v utorok. Poslanci Trnavského samosprávneho kraja schválili prijatie výpomoci od ministerstva financií na utorkovom zasadnutí.

Rekonštrukcia ciest v krajoch

Tieto peniaze majú podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho pomôcť naštartovať masívnu rekonštrukciu cestnej infraštruktúry v krajoch, pretože je podľa jeho vyjadrenia po rokovaní vlády dôležité mať v dobrom stave aj cesty II. a II. triedy. Podmienky s nulovými úrokmi označil za exkluzívne.

Trnavský samosprávny kraj plánuje v tomto roku z pôžičky vyčerpať najviac šesť miliónov eur na prípravné a projektové práce. Samotné práce na rekonštrukcii ciest by sa mali robiť predovšetkým v rokoch 2020 a 2021.

Miliónová investícia nestačí

Predpokladané náklady na odstránenie nevyhovujúceho a havarijného stavu ciest II. a III. triedy sú vyčíslené na 71 miliónov eur a v prípade mostných objektov na odstránenie ich zlého stavu na viac ako tri milióny eur,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu na prijatie výpomoci od štátu.

Ani pätnásťmiliónová investícia do ciest v kraji teda nebude stačiť na odstránenie všetkých nedostatkov. Kraj sa stará o približne 1 600 kilometrov ciest, z toho jednu tretinu tvoria cesty II. triedy a dve tretiny cesty III. triedy.

Samosprávny kraj môže finančnú výpomoc čerpať dvakrát ročne v rokoch 2019 – 2021. Splácať ju bude počas desiatich rokov, začiatok splácania je určený na koniec roku 2022.

Viac k témam: oprava ciest, pôžička
Zdroj: Webnoviny.sk – Trnavský kraj prijme finančnú výpomoc na opravu ciest, ktorú mu schválila Pellegriniho vláda © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...