Trump zažil ďalšiu povolebnú traumu, najvyšší súd zamietol žalobu anulovať výsledky v štyroch štátoch

Share

12.12.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd USA zamietol bezprecedentnú žalobu o zvrátenie výsledkov novembrových prezidentských volieb v štyroch amerických štátoch, ktorú podporil aj dosluhujúci prezident Donald Trump.

Žalobu tento týždeň podal štát Texas s cieľom anulovať výsledky v štátoch Georgia, Michigan, Pensylvánia a Wisconsin, v ktorých vyhral novozvolený prezident Joe Biden.

Podľa žaloby boli výsledky nelegálne, a to pre zmeny vo volebných postupoch, ktoré štáty prijali v dôsledku pandémie nového koronavírusu.

Žalobu podporilo 18 generálnych prokurátorov

Najvyšší súd sa však v piatok priklonil na stranu štvorice štátov a rozhodol, že Texas nemá na tento krok právne postavenie, informuje spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Koronavírus

Žalobu Texasu okrem Trumpa podporilo 18 štátnych generálnych prokurátorov a 106 republikánskych členov Kongresu Spojených štátov.

Rozhodnutie súdu je ďalšou povolebnou ranou pre Trumpa, ktorý opakovane bez dôkazov hovorí o volebnom podvode a naznačil, že o výsledkoch volieb rozhodne Najvyšší súd Spojených štátov.

Ten už tento týždeň však zamietol aj inú žalobu proti Bidenovmu víťazstvu v Pensylvánii. V reakcii na piatkové rozhodnutie Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter reagoval s vyhlásením „Najvyšší súd nás naozaj sklamal. Žiadna múdrosť, žiadna odvaha“.

Pre bidenovcov to nie je „prekvapenie“

Bidenov hovorca zase reagoval s tým, že nie je „prekvapením“, že najvyšší súd odmietol „nepodložené pokusy“ poprieť Trumpovu volebnú prehru.

Od novembrovej prehry vo voľbách Trump a jeho podporovatelia podali desiatky žalôb spochybňujúcich výsledky. Zatiaľ žiadna sa nepriblížila k tomu, že by zvrátila Bidenovo víťazstvo.

Demokrat Biden porazil Trumpa v pomere 306 k 232 hlasov v Zbore voliteľov a získal o sedem miliónov hlasov voličov viac ako jeho republikánsky oponent. Zbor voliteľov, ktorý volí prezidenta, sa stretne 14. decembra, aby oficiálne odovzdal svoje hlasy.

Viac k témam: americký prezident, prezidentské voľby v USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump zažil ďalšiu povolebnú traumu, najvyšší súd zamietol žalobu anulovať výsledky v štyroch štátoch © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...