Trumpa chcú nominovať na Nobelovu cenu mieru. Nórsky politik si myslí, že má veľkú šancu uspieť

9.9.2020 (Webnoviny.sk) – Krajne pravicový poslanec nórskeho parlamentu Christian Tybring-Gjedde v stredu informoval, že nominuje amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mier.

Podľa 57-ročného politika si Trump zaslúži takúto poctu pre angažovanosť na Blízkom východe, kde nedávno Izrael a Spojené arabské emiráty aj jeho pričinením podpísali diplomatickú dohodu o normalizácii vzťahov.

„Bez ohľadu na to, ako Trump koná doma a ako vystupuje na tlačových konferenciách, má absolútnu šancu získať Nobelovu cenu za mier,“ poznamenal Tybring-Gjedde pre agentúru AP a dodal, že americký prezident spĺňa všetky kritériá, aby toto každoročne udeľované ocenenie získal.

Tybring-Gjedde bol už predvlani jedným z dvoch nórskych zákonodarcov, ktorí nominovali Trumpa na Nobelovu cenu za mier pre jeho úsilie o zmierenie medzi Kórejskou republikou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR).

Nobelovu cenu za mier udeľuje komisia nórskeho parlamentu, na rozdiel od ostatných kategórií, ktoré vyhlasujú v susednom Švédsku. Spomenutá komisia sa k nominovaným verejne nevyjadruje, keďže podľa pravidiel musia byť informácie utajené 50 rokov.

Viac k témam: Nobelova cena za mier, nominácie
Zdroj: Webnoviny.sk – Trumpa chcú nominovať na Nobelovu cenu mieru. Nórsky politik si myslí, že má veľkú šancu uspieť © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.