Ukrajina vystrelí za deň toľko granátov, ktoré si malá európska krajina objedná za rok v čase mieru

21.2.2023 (SITA.sk) – Šéf diplomacie Európskej únie (EÚ) v utorok vyzval jej členské štáty, aby poskytli Ukrajine viac munície zo svojich zásob a zo všetkých objednávok, ktoré už dali obrannému priemyslu, aby pomohli poraziť útočiace ruské sily.

Josep Borrell novinárom v sídle Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v Bruseli povedal, že je potrebné naliehavo konať a že napísal ministrom obrany európskej dvadsaťsedmičky, aby si dali pri zbraniach a munícii za prioritu Ukrajinu. „To, čo musíme urobiť, sa meria v týždňoch, nie v mesiacoch,“ prízvukoval Borrell.

Zriadenie plánu na pomoc

Na tlačovej konferencii, na ktorej bol s Borrellom a ukrajinským ministrom zahraničia Dmytrom Kulebom, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že aliancia zriadi plán na pomoc Ukrajine, aby dostala potrebné dodávky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Dohodli sme sa, že NATO by malo Ukrajine pomôcť pri vývoji systému obstarávania, ktorý bude efektívny, transparentný a zodpovedný,“ vyjadril sa s tým, že čoskoro sa v tejto veci stretne skupina odborníkov.

Počet vystrelených granátov

Odhaduje sa, že Ukrajina denne vystrelí šesť až sedemtisíc delostreleckých granátov, čo je približne rovnaké množstvo, ktoré si malá európska krajina objedná na rok v mierovom období.

Je to však len zhruba tretina počtu munície, čo používa Rusko. NATO verí, že Moskva už spustila svoju očakávanú ofenzívu, keďže zintenzívňuje útoky na východnej Ukrajine a posilňuje sily na juhu. Ukrajina podľa predstaviteľov pravdepodobne začne svoju vlastnú protiofenzívu na jar.

Nedostatok munície

NATO i EÚ si boli pravdepodobnosti nedostatku munície vedomé po niekoľko mesiacov. Kuleba na otázku o tom, či západní partneri Kyjeva reagovali dostatočne rýchlo odpovedal, že sa „neurobilo dosť, a preto tu stojíme“.

Poznamenal však, že „nikto nečakal, že táto vojna bude trvať tak dlho. Preto v určitom momente nastala situácia, keď sa ukázalo, že výrobu treba spustiť“.

Estónsko, ktoré hraničí s Ruskom a má s ním dlhú históriu, núti EÚ a jej spojencov v NATO poskytnúť milión delostreleckých granátov v odhadovaných nákladoch 4 miliardy eur .

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Granáty, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský minister
Zdroj: SITA.sk – Ukrajina vystrelí za deň toľko granátov, ktoré si malá európska krajina objedná za rok v čase mieru © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.