Úrady práce evidujú čoraz viac dlhodobo nezamestnaných Slovákov, je ich už takmer 97-tisíc

Share

25.8.2021 (Webnoviny.sk) – Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu júla tohto roka takmer 96,7 tisíca ľudí, ktorí boli bez práce viac ako jeden rok. V porovnaní s júnom tak počet dlhodobo nezamestnaných stúpol o 247.

Medziročne ide o nárast o 44,3 percenta, teda o 29,7 tisíca dlhodobo nezamestnaných. Vyše jedného roka sú tak bez práce štyria z desiatich evidovaných nezamestnaných. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najviac ľudí bez práce je v Prešovskom kraji

Najviac dlhodobo nezamestnaných sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu júla išlo o 24,9 tisíca nezamestnaných. Prispeli k tomu predovšetkým okresy Prešov, Vranov nad Topľou a Kežmarok, v ktorých počet nezamestnaných nad jeden rok presiahol 3,3 tisíca.

V Košickom kraji nemalo v minulom mesiaci prácu viac ako jeden rok 24-tisíc evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie, Rožňava a Michalovce, keď v okrese Trebišov bolo takmer 4,7 tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad jeden rok a v okresoch Michalovce, Košice-okolie a Rožňava cez 3,1 tisíca týchto osôb.

Najmenej nezamestnaných má Trnavský kraj

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako dvanásť mesiacov 17,8 tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je dlhodobo nezamestnaných 5,2 tisíca ľudí.

Lepšia situácia je v Žilinskom kraji, kde počet nezamestnaných nad jeden rok na konci júla dosiahol 8,2 tisíca osôb.

Nasleduje Nitriansky kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje 6,6 tisíca nezamestnaných. V Bratislavskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných ľudí predstavoval 5,6 tisíca. V Trenčianskom kraji bolo minulý mesiac bez práce viac ako jeden rok 5,2 tisíca ľudí a v Trnavskom kraji 4,4 tisíca osôb.

Miera nezamestnanosti klesla už tretí mesiac

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v júli medzimesačne klesla o 0,10 percentuálneho bodu na 7,66 percenta. Úrady práce evidovali koncom minulého mesiaca 207 355 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti júnu tohto roka ide o pokles o 5 280 osôb. Miera evidovanej nezamestnanosti klesla v júli tretí mesiac po sebe.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola v minulom mesiaci na úrovni 8,29 percenta. V porovnaní s júnom tohto roka sa znížila o 0,08 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali celkovo 224 386 ľudí bez práce, čo je o 5 008 osôb menej ako v júni.

Viac k témam: miera nezamestnanosti, nezamestnanosť v SR, úrad práce
Zdroj: Webnoviny.sk – Úrady práce evidujú čoraz viac dlhodobo nezamestnaných Slovákov, je ich už takmer 97-tisíc © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: Ekonomika

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.