Úvod  >  Článok:  Ustanovujúca schôdza parlamentu: Novozvolení poslanci skladajú sľub v rukaviciach a rúškach (naživo)

Ustanovujúca schôdza parlamentu: Novozvolení poslanci skladajú sľub v rukaviciach a rúškach (naživo)

20.3.2020 (Webnoviny.sk) – V parlamente sa v piatok 20. marca koná ustanovujúca schôdza, na ktorej novozvolení poslanci skladajú ústavou predpísaný sľub. Následne si zvolia vedenie parlamentu a šéfov výborov. Na úvod ustanovujúcej schôdze zaznela aj štátna hymna.

Viac o téme: Koronavírus

Rokovanie sprevádzajú prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia pre šíriaci sa koronavírus. Do budovy sa okrem poslancov, zamestnancov Kancelárie Národnej rady SR (NR SR) a ochranky nedostal nik – vrátane novinárov. Úvod schôdze vedie doterajší predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), kým snemovňa nezvolí jeho nástupcu.

V rokovacej sále sa stretlo 150 poslancov z celého Slovenska. Každému sa pri vstupe do budovy NR SR zmerala telesná teplota, dostal otázky o cestovateľskej anamnéze a či neprejavuje príznaky ochorenia na koronavírus. Poslanci si museli pred vstupom do rokovacej sály vydezinfikovať ruky, navliecť rukavice a nasadiť ochranné rúška.

Naživo: Ustanovujúca schôdza parlamentu

https://youtu.be/BF5N1KVp1fI

Skladanie sľubu

Prvým bodom schôdze je skladanie sľubu. Po prečítaní textu ústavy začali poslanci postupne pristupovať k pultu, na ktorom je položená ústava. Na ňu poslanci podávajú ruku, povedia slovo „sľubujem“ a podávajú ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu.

Nasledovať bude schválenie volebného poriadku a voľba overovateľov. Poslanci zriadia Mandátový a imunitný výbor NR SR, Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a určia počty členov týchto výborov. Poslanci potom zvolia predsedov mandátového a imunitného výboru a výboru pre nezlučiteľnosť funkcií ako aj ďalších členov spomínaných výborov.

Voľba predsedu parlamentu

Ďalším bodom programu je overenie platnosti voľby poslancov zvolených v parlamentných voľbách 5. marca tohto roka. Nasledovať bude voľba vedenia parlamentu. Najskôr poslanci zvolia predsedu parlamentu, ktorým by mal byť Boris Kollár (Sme rodina). Po zvolení si prvý raz sadne na stoličku predsedu a Danko opustí rokovaciu sálu.

Poslanci potom zvolia podpredsedov parlamentu. Koaličné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí nominujú svojich kandidátov. Štvrtým podpredsedom by sa mal stať za opozíciu Pellegrini zo Smeru. Toho však bude parlament voliť až na nasledujúcej schôdzi, pretože bude ešte vo funkcii premiéra.

Zriadenie kontrolných výborov

Snemovňa tiež rozhodne o zriadení Výboru NR SR pre európske záležitosti a navrhne zriadenie ďalších parlamentných výborov. Následne poslanci zvolia predsedov parlamentných výborov.

Ku koncu schôdze poslanci zriadia kontrolné výbory parlamentu a zvolia ich predsedov a členov. Ide o Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Po skončení ustanovujúcej schôdze okolo večera prijme prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci demisiu vlády Petra Pellegriniho. Ten podá demisiu za celú vládu. V sobotu 21. marca o 13.00 prezidentka vymenuje novú vládu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Viac k témam: Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), predseda Národnej rady SR (NR SR), ustanovujúca schôdza
Zdroj: Webnoviny.sk – Ustanovujúca schôdza parlamentu: Novozvolení poslanci zložia sľub v rukaviciach a rúškach (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním