V Banskej Štiavnici horí „Banka lásky“, na miesto smerujú aj Heger s Naďom (video+foto)

Share

18.3.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 18. marca, 14:55

V Banskej Štiavnici na Námestí Svätej Trojice horí historická budova nazývaná „Banka lásky“. Na mieste zasahujú hasiči. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia,“ uviedla polícia.

Horí už aj Banský archív, budova základnej umeleckej školy i pizzeria. Na sociálnej sieti o tom informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Situácia je veľmi vážna, okrem zasahujúcich hasičských tímov je na mieste aj viacero policajných hliadok z Banskej Štiavnice, Žarnovice či zo Žiaru nad Hronom. Na miesto boli vyslaní aj kriminalisti,“ uviedla polícia.

Plamene sa rozšírili

„Plamene sa rozšírili aj na okolité objekty. Požiarisko je momentálne rozdelené na štyri zásahové úseky,“ informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.

Pri požiari zasahuje viac než tridsať profesionálnych i dobrovoľných hasičov. „Požiar zachvátil strechu historického objektu s rozlohou cca 400 m2. Na mieste udalosti zasahuje 17 profesionálnych hasičov z Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom, Banskej Bystrice, Zvolena, Pliešoviec a 13 dobrovoľných hasičov z DHZO Štefultov, Banská Štiavnica a Štiavnické Bane,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Katarína Križanová.

Dodala, že zasahujúci príslušníci objekt odstavili od energií, vykonávajú hasiace práce a evakuovali aj osoby z reštaurácie. Okrem toho z objektu vynášajú predmety a ochladzujú susedné budovy.

Na mieste požiaru v Banskej Štiavnici budú nasadení príslušníci Ozbrojených síl SR i vojenskí hasiči s technikou, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kakaščíková. Nasadení vojaci by mali pomáhať s vynášaním dokumentov z miestneho archívu, a tiež s vynesením kultúrnych pamiatok z blízkeho múzea pre prípad, že by sa požiar rozšíril.

Na miesto smerujú aj minister obrany SR Jaroslav Naď (Demokrati) a predseda vlády Eduard Heger (Demokrati). „Šéf rezortu obrany je vo veci pomoci s hasením požiaru štyroch historických budov v úzkej koordinácii s Ministerstvom vnútra SR a tiež primátorkou mesta Nadeždou Babiakovou,“ uviedlo MO SR.

Na mieste požiaru sa k nim pripojí aj šéf rezortu vnútra Roman Mikulec a prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavol Mikulášek, informovalo o tom Ministerstvo vnútra SR.

Viac k témam: Banka lásky, banskobystrická polícia, Dobrovoľní hasiči, Hasiči, Požiar
Zdroj: SITA.sk – V Banskej Štiavnici horí „Banka lásky“, na miesto smerujú aj Heger s Naďom (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.