V Bielorusku zadržali ďalšieho lídra štrajkov a opozičnú aktivistku, kňaza nevpustili do krajiny

Share

31.8.2020 (Webnoviny.sk) – Bieloruské úrady v rámci úsilia potlačiť protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v pondelok zadržali lídra štrajku robotníkov v továrni Belaruskali na výrobu potašového hnojiva v Salihorsku.

Anatolij Bokun čelí 15 dňom vo väzení na základe obvinení z organizovania nepovoleného protestu.

Tlak KGB na robotníkov

Jeho zadržanie nasleduje po tom, ako minulý týždeň zadržali lídrov štrajkov v dvoch ďalších priemyselných podnikoch v Minsku.

Hovorca štrajkovej komisie v Belaruskali Gleb Sandras uviedol, že úradom sa podarilo zastaviť štrajk v továrni, ktorý sa tam začal pred dvomi týždňami, a všetky potašové bane opäť fungujú.

Bieloruský Výbor štátnej bezpečnosti (KGB) podľa jeho slov vyvíjal tlak na pracovníkov, aby skončili.

„Úrady majú silné ekonomické nástroje. Vydierajú robotníkov masovým prepúšťaním,“ povedal Sandras pre agentúru AP.

Kňaza držali štyri hodiny

Bieloruské úrady tiež v pondelok odmietli vpustiť na územie krajiny arcibiskupa Minska a Mahiľova Tadeusza Kondrusiewicza.

Hovorca katolíckej cirkvi v Bielorusku Jurij Sanko informoval, že bieloruskí pohraničníci držali 74-ročného duchovného štyri hodiny na hranici a potom ho poslali späť do Poľska.

Kondrusiewicz minulý týždeň veľmi skritizoval bieloruskú políciu, ktorá zamkla dvere na katolíckom kostole v Minsku, kde počas zásahov polície počas protestov našlo útočisko niekoľko desiatok demonštrantov.

Podkopávanie bezpečnosti krajiny

Agentúra AP informuje, že v Bielorusku v pondelok zadržali aj poprednú opozičnú aktivistku Liliu Vlasovú. Tá je členkou Koordinačnej rady, ktorej cieľom je demokratický prechod moci v krajine.

Voči rade začali bieloruskí prokurátori vyšetrovanie s tým, že jej členovia podkopávajú bezpečnosť krajiny.

Minulý týždeň dvaja členovia rady dostali 10 dní väzenia a niekoľko ďalších, vrátane laureátky Nobelovej ceny za literatúru Sveltany Alexijevičovej, predvolali na výsluch.

Zmanipulované výsledky

Masívne demonštrácie vypukli po prezidentských voľbách z 9. augusta. Protestujúci v Bielorusku považujú výsledky volieb za zmanipulované, Alexander Lukašenko v nich podľa oficiálnych čísel získal 80 % voličských hlasov.

Prvé dni demonštrácií sprevádzali násilné zákroky polície, ktorá rozháňala davy zábleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými projektilmi a obuškami a zadržala takmer 7 000 ľudí. Stovky ľudí utrpeli zranenia a najmenej traja zomreli.

Bieloruská vláda takisto počas víkendu zakročila proti novinárom, mnohým odobrali akreditácie a niekoľkých deportovali do Ruska.

Únia plánuje sankcie

Výsledky volieb spochybňujú Európska únia (EÚ) či USA. EÚ plánuje zostaviť zoznam sankcií voči 20 predstaviteľom Bieloruska podozrivým z volebných podvodov a zásahu proti demonštrantom.

V pondelok zase jej členské štáty v Pobaltí uvalili cestovné sankcie na 30 predstaviteľov krajiny, vrátane Lukašenka.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bielorusku zadržali ďalšieho lídra štrajkov a opozičnú aktivistku, kňaza nevpustili do krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...