V Bratislave si uctili výročie prenasledovania Falun Gongu, pri ktorom zatkli a mučili milióny ľudí

18.7.2019 (Webnoviny.sk) – Praktizujúci Falun Gongu si vo štvrtok v Bratislave uctili 20. výročie prenasledovania Falun Gongu v Číne.

Pred budovou čínskeho veľvyslanectva si spomenuli na približne 100 miliónov ľudí v Číne, ktorí boli prenasledovaní za to, že sa venujú Falun Gongu, praxi meditácii a cvičení založenej na tradičných princípoch pravdivosť-súcit-znášanlivosť.

Bude to už 20 rokov odvtedy, ako sa 20. júla 1999 v Číne začalo prenasledovanie Falun Gongu. Prenasledovanie, v ktorom sú ľudia bezdôvodne zatýkaní, mučení, väznení a často dokonca prichádzajú o život,“ uviedol predseda Slovenskej Asociácie Falun Gong Marek Tatarko, ktorý agentúru SITA o tom informoval.

Zlo schované za komunistickou ideológiou

Na spomienkovej akcii vyjadril želanie, aby smrť týchto ľudí, a nielen ich, ale aj ďalších obetí komunistických režimov, nebola márna a aby ľudia dnes cez ich smrť dokázali uvidieť zlo, ktoré je schované za komunistickou ideológiou.

Akcia sa konala v rámci 12 hodinového štafetového apelu za slobodu pre praktizujúcich Falun Gongu, ktorý potrvá do 21:00. Podobné akcie sa pri príležitosti tohto smutného výročia konajú po celom svete.

Uctiť si prenasledovaných popri asi desiatke praktizujúcich Falun Gong prišli aj poslanci národnej rady Ondrej Dostál a Peter Osuský a starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Účastníci držali banner s nápisom „20 rokov vytrvalosti k ukončeniu prenasledovania Falun Gongu“ a tiež fotografie obetí prenasledovania v Číne.

Zaujímavé deviatkové roky

Podľa poslanca Osuského je na svete málo skupín, ktoré žijú v pravde a v slušnosti tak ako Falun Gong. „A preto aj ako nečlen Falun Gongu vnímam jednoducho potrebu solidarity, tak ako vy ju vnímate s vašimi duchovne spriaznenými, ktorým sa dejú neuveriteľné veci v 21. storočí. Storočí, keď svet sa korí pred hrubým národným dôchodkom komunistickej Číny a vymieňa ju za to, čo sa v tej Číne deje,“ povedal.

Poslanec Dostál konštatoval, že tak, ako sú v slovenských dejinách zaujímavými obvykle osmičkové roky a v čínskych z pohľadu Slovenska sú zaujímavé tie deviatkové.

Pred 20 rokmi začali byť masovo prenasledovaní nasledovníci Falun Gongu a pred 30 rokmi, keď sa vo východnej Európe rúcal komunizmus, bolo mesiac dozadu potlačené hnutie študentov na Námestí nebeského pokoja. A teda nádeje, ktoré demokraticky zmýšľajúci ľudia v Číne mali, že by sa mohla demokratizovať aj táto komunistická diktatúra, boli rozdrvené pásmi tankov,“ pripomenul.

Trestajú ich aj odbermi orgánov

Falun Gong je prax meditácií a cvičení, ktorá sa v 90. rokoch stala populárnou v celej Číne. V roku 1999 sa cvičeniu venovalo približne sto miliónov ľudí, čo bolo viac ako počet členov komunistickej strany a aj preto bol Falun Gong zakázaný a jeho prívrženci sú dodnes prenasledovaní.

Popri väznení a mučení sú praktizujúci ľudia trestaní aj nedobrovoľnými odbermi orgánov, na ktoré v roku 2006 v knihe Krvavá žatva upozornila dvojica Kanaďanov David Kilgour a David Matas. Aj v dnešnej Číne sú ľudia, ktorí sa venujú Falun Gongu, kruto prenasledovaní.

Metódy, ktoré sa pri prenasledovaní používajú, zahŕňajú nezákonne zadržiavanie, mučenie, šoky elektrickými obuškami, násilné vymývanie mozgov, prenasledovanie rodín či ekonomické prenasledovanie.

Viac k témam: Čína, Falun Gong, komunizmus, prenasledovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bratislave si uctili výročie prenasledovania Falun Gongu, pri ktorom zatkli a mučili milióny ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.