Úvod  >  Článok:  V Bratislave ukradli „troxler“, zariadenie obsahuje rádioaktívny materiál

V Bratislave ukradli „troxler“, zariadenie obsahuje rádioaktívny materiál

1.10.2019 (Webnoviny.sk) – V bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice bolo v noci na utorok z motorového vozidla odcudzené zariadenie na meranie hustoty materiálov, tzv. TROXLER, obsahujúce rádioaktívny materiál (rádionuklid cézium Cs-137).

Vecou sa zaoberá aj Odbor radiačnej ochrany Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) ako povoľovací orgán prepravy rádioaktívnych materiálov. Rezort dopravy o tom informoval v utorok v tlačovej správe.

„Zariadenie TROXLER je umiestnené v pevnom prepravnom boxe žltej farby, ktorý je označený znakmi rádioaktivity. Samotné zariadenie je v boxe dostatočne odtienené, avšak v prípade neoprávnenej manipulácie a pokusu o vybratie rádioaktívneho žiariča sa môže podstatne zmeniť radiačné riziko, čo môže spôsobiť ožiarenie osôb,“ uviedla hovorkyňa MDV Karolína Ducká.

Ako dodala, v prípade nálezu prepravného boxu alebo zariadenia s ním netreba manipulovať, netreba ho otvárať ani sa zdržiavať v jeho blízkosti. Nález je podľa rezortu potrebné oznámiť na linke 158 a pohotovostnej službe radiačnej ochrany na ministerstve dopravy na telefónne číslo 0918 657 879.

Viac k témam: krádež, rádioaktívny materiál
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bratislave ukradli „troxler“, zariadenie obsahuje rádioaktívny materiál © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním