V Komárne otvorili Centrum právnej pomoci, ktoré bude poskytovať poradenstvo aj v maďarčine

NITRA 5. marca (WebNoviny.sk) – V Komárne v utorok otvorili Centrum právnej pomoci, ktoré bude poskytovať bezplatné právne poradenstvo v slovenskom aj maďarskom jazyku. Päť zo šiestich zamestnancov centra na Župnej ulici 14 hovorí plynulo po maďarsky.

Sťažený prístup z jazykového dôvodu

O právne poradenstvo v maďarskom jazyku bol veľký záujem od roku 2012, keď zanikla kancelária Centra právnej pomoci v Nových Zámkoch.

Ako v utorok uviedol minister spravodlivosti Gábor Gál, v uplynulom období pribudli na južnom Slovensku tri kancelárie a konzultačné pracoviská. Na jeseň 2018 otvorili konzultačné pracovisko vo Fiľakove, v uplynulých dňoch v Galante a v utorok v Komárne.

Obyvatelia južného Slovenska hlásiaci sa k maďarskej národnosti majú k osobnému bankrotu neraz z jazykového dôvodu sťažený prístup. Záleží nám na tom, aby sa vedeli dostatočne oboznámiť s ich možnosťami a právami, preto je veľmi dôležité budovať nové kancelárie a konzultačné pracoviská Centra právnej pomoci aj v tejto oblasti južného Slovenska,” povedal Gál.

Pomáhajú aj s osobným bankrotom

Na pracovníkov centra sa ľudia môžu obrátiť v občianskoprávnych, rodinných, pracovných veciach a rovnako aj v obchodnoprávnej, cudzineckej či správnej agende. Do pôsobnosti centra patrí aj pomoc pri oznamovaní protispoločenskej činnosti a od roku 2017 aj pomoc s osobným bankrotom.

Centrum právnej pomoci pomáha od roku 2006 ľuďom, ktorí si pre zlú finančnú situáciu nevedia dovoliť zaplatiť konzultácie a právne služby u advokátov.

Záujem o tieto služby z roka na rok rástol a v roku 2018 Centrum právnej pomoci vybavilo viac ako 72-tisíc klientov. Dnes jeho kancelárie sídlia v pätnástich mestách a v ďalších 25 mestách a obciach poskytujú právne rady v zriadených konzultačných pracoviskách.

Od jari roku 2012, keď bola zrušená kancelária centra v Nových Zámkoch, sme pocítili zo strany klientov enormný záujem o opätovné zriadenie kancelárie aj pre maďarsky hovoriacich občanov. Je pre nás obrovským úspechom, že sa nám za štyri mesiace vďaka národnému projektu podporenému z Európskeho sociálneho fondu podarilo zriadiť tri nové kancelárie a vytvoriť 18 nových pracovných miest,” uviedla Zuzana Kubovičová, poverená riadením Centra právnej pomoci.

Viac k témam: Centrum právnej pomoci (CPP)
Zdroj: Webnoviny.sk – V Komárne otvorili Centrum právnej pomoci, ktoré bude poskytovať poradenstvo aj v maďarčine © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.