Video: Armáda v Sudáne zvrhla prezidenta al-Bašíra, koniec jeho vlády oslavovali desaťtisíce ľudí

Share

KÁHIRA 11. apríla (WebNoviny.sk) – Sudánska armáda prinútila odstúpiť prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý bol pri moci 30 rokov. Oznámili to dvaja sudánski predstavitelia.

Desaťtisíce ľudí oslavovali

Okolnosti zjavného zosadenia dlhoročného autoritárskeho lídra nie sú jasné. Predstavitelia zastávajúci vysoké funkcie v ozbrojených silách a vo vedení krajiny tvrdia, že armáda momentálne rokuje o sformovaní prechodnej vlády. Pre agentúru The Associated Press sa vyjadrili pod podmienkou anonymity.

Vojenský puč nasleduje po masových protestoch proti al-Bašírovej vláde. Kde sa doterajší líder nachádza, nie je známe. Koniec jeho vlády už vyšli do ulíc metropoly Chartúm osláviť desaťtisíce ľudí.

Čelí obvineniam z genocídy

Protesty v krajine pôvodne vyvolala ekonomická kríza, no ľudia neskôr začali volať po zosadení prezidenta, ktorý sa chopil moci v roku 1989 po vojenskom prevrate. Od decembra zomreli v krajine pri zásahoch bezpečnostných síl proti demonštrantom desiatky ľudí.

Al-Bašír odmietal odstúpiť z funkcie s tým, že úradu ho môžu zbaviť len voľby. Sudánsky prezident čelí na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) obvineniam z genocídy a vojnových zločinov v západosudánskom regióne Dárfúr.

Viac k témam: armáda, ICC Medzinárodný trestný súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Armáda v Sudáne zvrhla prezidenta al-Bašíra, koniec jeho vlády oslavovali desaťtisíce ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...