Úvod  >  Článok:  Video: Prezident Kiska zažil silný moment, deti z Košíc a Moldavy mu zaspievali rómsku hymnu
noimage

Video: Prezident Kiska zažil silný moment, deti z Košíc a Moldavy mu zaspievali rómsku hymnu

BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v pondelok v Prezidentskom paláci prijal rómske deti z Moldavy nad Bodvou a Košíc. Pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa Rómov mu zaspievali rómsku hymnu.

Tému Rómov si nevšímajú

„Bol to pre mňa silný moment,“ uviedol prezident na svojej facebookovej stránke. Kiska pripomenul, že predošlé roky navštevoval priamo obce, školy a projekty, ktoré s Rómami pracujú a dobre sa im darí.

„Na Slovensku máme vyše 400 000 Rómov. Z detí, ktoré sa na Slovensku narodia vo vylúčených komunitách, takmer polovica zostane medzi najchudobnejšími celý svoj život. Musíme uťať tento bludný kruh chudoby. Jedinou cestou je vzdelávanie,“ napísal prezident s tým, že tejto téme sa rok čo rok venuje aj v Správe o stave republiky. Politickí lídri si však podľa neho túto tému nevšímajú, keďže sa na nej nedajú získať politické body.

Medzinárodný deň Rómov si pripomíname 8. apríla. Vyhlásený bol v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únie (IRU). Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfielde.

Najpočetnejšie etnikum

Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od sedem do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente.

Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca. Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrane a podpore ľudských práv Rómov, prevencii diskriminácie a upozorňovanie na problémy, ktorým v Európe čelia.

Viac k témam: Medzinárodný deň Rómov, prezident Slovenskej republiky, rómovia
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Prezident Kiska zažil silný moment, deti z Košíc a Moldavy mu zaspievali rómsku hymnu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním