Site icon Spišiakoviny

Video: Útoky v dvoch mešitách v meste Christchurch si vyžiadali viacero obetí

CHRISTCHURCH 15. marca (WebNoviny.sk) – Streľba v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch si vyžiadala viacero mŕtvych.

Podľa viacerých správ o život prišlo deväť až 27 ľudí, píše denník New Zealand Herald. Polícia vzala do väzby štyroch ľudí vrátane jednej ženy.

Policajný komisár novozélandskej polície Mike Bush uviedol, že po streľbe v mešitách policajti zneškodnili niekoľko improvizovaných výbušných zariadení, ktoré našli v autách.

Strieľalo viac útočníkov

New Zealand Herald píše o viacerých strelcoch pričom, jedným je pravdepodobne Austrálčan, ktorý napísal manifest, v ktorom hovorí o svojich úmysloch a svoje konanie označuje za teroristický útok.

Hlási sa v ňom tiež ku krajne pravicovej ideológii a protiimigračným postojom. Neoverené zábery naznačujú, že si strelec útok nahrával. Polícia vyzvala verejnosť, aby tento „mimoriadne znepokojivý“ materiál nezdieľala na internete.

Mešity v krajine uzavrú

Úrady odporučili uzavrieť mešity v krajine až do odvolania. Všetky školy v Christchurch sú uzavreté, informuje spravodajský portál BBC.

Premiérka Jacinda Ardern v príhovore k národu uviedla, že podrobnosti o udalosti sú zatiaľ nejasné, ale už teraz môže povedať, že „toto bude jeden z najtemnejších dní Nového Zélandu“. Streľbu nazvala „extrémnym a bezprecedentným násilím“.

Viac k témam: Christchurch, mešita, streľba
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Útoky v dvoch mešitách v meste Christchurch si vyžiadali viacero obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Exit mobile version