Vihorlatské múzeum v Humennom pokračuje v reštaurovaní Izby uhorských kráľov, je už vo finále

Share

27.11.2021 (Webnoviny.sk) – Vihorlatské múzeum v Humennom pokračuje aj v tomto roku v reštaurovaní Izby uhorských kráľov, jednej zo štyroch zachovaných miestností renesančného kaštieľa s bohatou iluzívnou výzdobou na stenách a stropoch.

V tomto roku získalo múzeum finančný príspevok na reštaurovanie nárožných plátien a výplní a vytvorenie nového závesného systému.

15 veľkých a 15 malých obrazov

V rámci grantovej schémy v programe Obnovme si svoj dom poskytlo Ministerstva kultúry SR múzeu na reštaurátorské práce dotáciu vo výške 12-tisíc eur. Spolufinancovanie múzea bolo vo výške 600 eur.

Ako informovala Ivana Strakošová z Vihorlatského múzea v Humennom, interiérová výzdoba kaštieľa vznikla v 18. storočí vďaka rodine Csákyovcov, ktorí zadali túto úlohu svojmu dvornému maliarovi Martinovi Johannovi Schmidtovi.

Pre nekvalitnú omietku, na ktorú sa nedalo maľovať, vytvoril autor v Izbe uhorských kráľov sériu 15 veľkých a 15 malých obrazov na plátne doplnených textami na dreve.

„Aby bola výzdoba kompletná a ničím nerušená, na plátno namaľoval aj ornamenty nároží a na drevo výplne medzi jednotlivými obrazmi. Posledným krokom bolo ich upevnenie na steny,“ uviedla Strakošová.

Obnova prebieha od roku 2011

Obnova Izby uhorských kráľov prebieha už od roku 2011. Reštaurovanie posledných častí výzdoby v súčasnosti prebieha v ateliéri akademického maliara Ľubomíra Cápa v Prešove.

Nasledovať bude inštalácia obrazov vo východnej časti miestnosti. „Aj týmto projektom prispieva Vihorlatské múzeum k záchrane nášho kultúrneho dedičstva,“ dodala Strakošová.

Viac k témam: Izba uhorských kráľov, Reštaurovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vihorlatské múzeum v Humennom pokračuje v reštaurovaní Izby uhorských kráľov, je už vo finále © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.