Vláda celé mesiace ignoruje problémy samospráv, ZMOS sa rozhodol zvolať mimoriadny snem

4.5.2022 (Webnoviny.sk) – Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na svojom rokovaní v druhej polovici apríla schválila zorganizovanie mimoriadneho snemu.

Ako informoval ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, snem je reakciou na dlhodobý vývoj, ignorovanie dialógu a problémy, na ktoré ZMOS dlhodobo poukazoval, avšak ich neriešenie ich znásobilo.

Vláda problémy prehliada

Rada ZMOS tak rozhodla na základe vyhodnotenia prístupu Vlády SR k požiadavkám vzneseným 2. februára na protestnom zhromaždení predstaviteľov 61. regionálnych Združení miest a obcí.

„ZMOS už viac ako pred rokom apeloval na potrebu riešení cien stavebných materiálov, dlhodobo žiada adekvátne dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy a od októbra minulého roka upozorňoval na problémy s nárastom cien energií,“ zdôraznil Kaliňák.

Ako dodal, združenie od vlaňajšieho decembra avizovalo výrazné problémy miest a obcí z dôvodu dopadu legislatívy vo vzťahu k financovaniu neverejných zariadení sociálnych služieb a dofinancovaniu neverejných škôl a školských zariadení. Dôvodom je tiež pokračovanie porušovania Európskej charty miestnej samosprávy.

Snem je jediným východiskom

ZMOS vo svojej viac ako 30-ročnej histórii malo iba jeden mimoriadny snem. „Bolo to 24. októbra 2011, keď jedným zo záverom bolo odmietnutie zavedenia tzv. daňového mixu. Aj s odstupom rokov sa toto ukazuje ako mimoriadne úspešné, keďže samosprávy by v tomto období zavedením navrhovaného daňového mixu prišli o približne 800 miliónov eur ročne,“ priblížil Kaliňák.

Ako dodal, ZMOS považuje zvolanie mimoriadneho snemu za jediné možné východisko v situácii, ktorá je dlhodobo neudržateľná a v čase, keď sa dialóg obmedzuje na oznámenia rozhodnutí z médií, v ktorých neraz dominujú negatívne dopady na mestá a obce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Mimoriadny snem, Samosprávy, Zdražovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda celé mesiace ignoruje problémy samospráv, ZMOS sa rozhodol zvolať mimoriadny snem © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.