Vojenská vláda v Mjanmarsku obmedzila prístup na internet, pripojenie kleslo pod 16 percent

Share

6.2.2021 (Webnoviny.sk) – Vojenská vláda v Mjanmarsku v sobotu obmedzila prístup na internet. Stalo sa tak v čase silnejúcich protestov proti jej zásahu, počas ktorého zadržala de-facto líderku Aun Schan Su Ťij a ďalších popredných politikov, vrátane prezidenta Win Mjina.

Používatelia internetu hlásili výrazné spomalenie dátových služieb, najmä od mobilných poskytovateľov.

Zablokované sociálne médiá

Zlyhalo tiež širokopásmové pripojenie. Objavili sa aj správy o poruchách pevnej linky a mobilných hlasových služieb.

Firma Netblocks so sídlom v Londýne, ktorá analyzuje internetové zlyhania, v sobotu popoludní uviedla, že v Mjanmarsku eviduje „takmer úplné vypnutie internetu“, pričom pripojenie kleslo pod 16 percent oproti normálnej úrovni.

Výpadok nasledoval po tom, ako armáda v piatok prikázala zablokovať Twitter a Instagram, keďže mnohí ľudia chceli využiť tieto platformy na šírenie informácií, ktoré armáda považuje za nepravdivé. Cez týždeň už takmer úplne zablokovali Facebook.

V sobotu sa v krajine konali najväčšie protesty proti zásahu armády. Na jednom z nich sa na hlavnej ulici v Rangúne zišlo približne tisíc protestujúcich, medzi nimi zamestnanci tovární a študenti.

Ohavné a nerozvážne rozhodnutie

Organizácia Amnesty International označila vypnutie internetu za „ohavné a nerozvážne rozhodnutie“.

Na okamžité prepustenie politických predstaviteľov vyzvala aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil v pondelok. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu.

Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci.

Viac k témam: armáda, internet, štátny prevrat
Zdroj: Webnoviny.sk – Vojenská vláda v Mjanmarsku obmedzila prístup na internet, pripojenie kleslo pod 16 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: EkonomikaInformatika

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.