Volebné obdobie bude možné skrátiť, prezidentka Čaputová podpísala ústavný zákon

Share

25.1.2023 (Webnoviny.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v stredu schválený ústavný zákon, ktorým sa mení a dopĺňa Ústava SR. Po novom tak bude možné Volebné obdobie Národnej rady SR skrátiť uznesením. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Za hlasovalo 92 poslancov, proti bolo 44 a zdržalo sa 11 poslancov. Zároveň sa bude nová právna úprava vzťahovať aj na práve prebiehajúce volebné obdobie, teda bude možné skrátiť aj ôsme volebné obdobie. Predkladateľmi návrhu sú poslanci Miloš Svrček a Petra Hajšelová (obaja Sme rodina).

Plénum schválilo pozmeňujúci návrh Márie Kolíkovej (SaS), Michala Šipoša (OĽaNO), Svrčeka (Sme rodina) a nezaradeného poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí), na ktorom sa v nedeľu 22. januára dohodli bývalí koaliční partneri. Schválený pozmeňujúci návrh zároveň obsahuje aj zakotvenie princípu pomerného zastúpenia a jedného volebného obvodu v ústave.

Na zmenu volebného systému bude tým pádom potrebná ústavná väčšina, čiže 90 hlasov poslancov namiesto súčasných 76. Išlo o podmienku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti k predčasným voľbám. Cieľom má byť ochrana súčasného volebného systému pred prípadnými zmenami po parlamentných voľbách.

Viac k témam: Pád menšinovej vlády Eduarda Hegera, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Prezidentka SR, Rokovanie NR SR, Ústava SR, Ústavný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Volebné obdobie bude možné skrátiť, prezidentka Čaputová podpísala ústavný zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.