Všeobecný súd EÚ zamietol Kočnerovu žalobu voči Europolu, podnikateľovi chýbali dôkazy

29.9.2021 (Webnoviny.sk) – Všeobecný súd Európskej únie zamietol žalobu viacnásobne stíhaného podnikateľa Mariana Kočnera voči organizácii Europol vo veci vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka.

Ako sa uvádza v stanovisku zverejnenom na internetovej stránke Súdneho dvora EÚ, Kočnerovi sa nepodarilo preukázať, že informácie o ňom, ktoré zverejnili slovenské médiá a jeho zaradenie na tzv. „mafiánske zoznamy“ sú prisúditeľné aktivitám Europolu.

Kočner žiadal vysoké odškodné

„Na základe žiadosti slovenských orgánov, Agentúra Európskej únie pre spoluprácu orgánov presadzujúcich právo (Europol) extrahovala dáta z dvoch mobilných telefónov údajne patriacich Kočnerovi a tiež z USB kľúča,“ uvádza sa v stanovisku súdu.

Údaje zo zariadení Europol slovenským orgánom odovzdal v januári, respektíve v júni 2019. Po zverejnení údajov slovenskými médiami žiadal Marian Kočner na Všeobecnom súde EÚ odškodné 100-tisíc eur. „Zároveň tvrdil, že v súvislosti so správou z 13. januára 2019 ho Europol zaradil na „zoznamy mafie“.

Obvinenie bez dôkazov

Podľa verdiktu súdu však prepisy komunikácií prisudzovaných Marianovi Kočnerovi nie je možné pripisovať činnosti Europolu.

Pokiaľ ide o jeho zaradenie na tzv. zoznamy mafie, podľa súdu Marian Kočner nepreukázal, že by Europol takéto zoznamy viedol. „Za týchto podmienok Všeobecný súd zamietol žalobu v celom rozsahu,“ uviedol súd.

Viac k témam: Žaloba
Zdroj: Webnoviny.sk – Všeobecný súd EÚ zamietol Kočnerovu žalobu voči Europolu, podnikateľovi chýbali dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.