Úvod  >  Článok:  Výbuch plynu v Prešove: Trojica obvinených ostáva vo väzbe, prišli ich podporiť desiatky ľudí (foto)

30.12.2019 (Webnoviny.sk) –

Trojica živnostníkov obvinených z trestného činu všeobecného ohrozenia v súvislosti s výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom na svojom pondelkovom neverejnom rokovaní senát Krajského súdu v Prešove.

Vraj by mohli ovplyvniť svedkov

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa krajského súdu Ivana Petrufová, senát zamietol sťažnosti troch obvinených a rovnako aj sťažnosť okresného prokurátora z 9. decembra.

„Senát Krajského súdu v Prešove sa stotožnil so záverom sudcu pre prípravné konanie Okresného súdu Prešov, že v danom prípade existujú skutočnosti odôvodňujúce obavu, že by obvinení mohli ovplyvňovať svedkov, znalcov, prípadne spoluobvinených, alebo inak mariť skutočnosti závažné pre trestné stíhanie,“ uviedla Petrufová.

Rozhodnutie súdu o vzatí obvinených do takzvanej kolúznej väzby je dnešným dňom právoplatné. Petrufová dodala, že senát sa ďalej nestotožnil s návrhom prokurátora na vzatie obvinených do takzvanej útekovej väzby, teda, že by obvinení mohli ujsť alebo sa skrývať, aby sa tak vyhli trestnému stíhaniu alebo trestu.

Rozhorčenie zhromaždených ľudí

Rozhodnutie súdu s rozhorčením prijala aj vyše päťdesiatka zhromaždených ľudí z Gelnice a Kojšova, odkiaľ obvinení pochádzajú. Tá sa ešte pred neverejným pojednávaním zhromaždila pred budovou súdu. „Budeme bojovať ďalej za nevinu chlapcov,“ uviedla na margo verdiktu súdu matka dvojice obvinených Vlastimila Tchurová.

Nie sú zistené príčiny, ako sa ten plyn dostal do domu. To znamená, že nemajú žiadne väzobné dôvody, aby nechali mojich chlapcov vo väzbe. Myslím si, že je to veľmi nespravodlivé a že je to memento aj pre ostatných živnostníkov, ktorí si urobili živnosti vo firmách a podnikoch, že sa môžu ocitnúť v takej istej situácii,“ dodala.

Nikdy nekomentujem rozhodnutia súdu. Podľa mňa ale vznesenie obvinenia týmto trom obvineným bolo absolútne predčasné,“ uviedol obhajca trojice obvinených Vladimír Bajtoš. Ako dodal, rozhodnutie súdu je potrebné rešpektovať, v najbližšom možnom období však podá žiadosť o prepustenie obvinených z väzby.

O nevine ich presviedčajú aj odborníci

Pred budovou súdu sa ešte pred pojednávaním zhromaždilo vyše 50 ľudí najmä z Gelnice a Kojšova, odkiaľ obvinení pochádzajú. Aj s transparentmi sa rozhodli trojicu živnostníkov podporiť.

„Sme tu individuálne, každý sám za seba. Vidím tu ľudí z našej obce. Každý máme k týmto chlapcom nejaký vzťah, čiže prišli sme ich tu tak v tichosti podporiť,“ uviedol starosta obce Kojšov Anton Bašniar. Ako uviedol, o nevine trojice ich presviedčajú aj odborníci, ktorí sa do obce ozývajú s tým, že im zverejnené technické okolnosti výbuchu nesedia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Pojednávanie obvinených z výbuchu v Prešove (fotografie)

„Samozrejme po vlastnej línii sa snažíme si zabezpečovať dokumentácie, aby sme boli v tomto zorientovaní a dokázali sa k veciam relevantne vyjadriť. Aby sme potom dokázali chlapcov relevantne aj obhajovať,“ dodal starosta s tým, že je pripravený prijať za obvinených aj spoločenskú záruku.

Nemyslia si, že ide o chybu pracovníkov

O nevine obvinených sú presvedčení aj ich príbuzní. „Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým, úprimnú ľútosť poškodeným. Je nám to veľmi ľúto, čo sa stalo, ale chlapci sú nevinní. Neexistujú nijaké zákonné dôvody, pre ktoré by ich držali vo väzbe. Pevne veríme, že dnes ich pustia. Sú to dobrí chlapci, ktorí išli do práce nie s úmyslom niekomu uškodiť,“ povedala matka dvojice obvinených, o ktorých nevine aj presvedčený aj ich bratranec.

„Stalo sa, čo sa stalo. Je to veľmi smutné, ale ja si nemyslím, že je to chyba pracovníkov. Ja si myslím, že tam mal byť iný dozorujúci človek, ktorý si to mal celé dohliadnuť,“ uviedol Ján Tchur. Takisto nesúhlasí s tým, že ich súd zobral do väzby kvôli možnému ovplyvňovaniu svedkov.

 

„Väčšina z nás si to myslí, že tí, ktorí sú naozaj zodpovední, neboli ani obvinení a tí, ktorí vlastne len vykonávali to posledné, čiže plnili niečí príkaz, tak tí sú vo vnútri zavretí a celé sviatky po jednom, ani nie vedľa seba, v celách sedeli na samote niekde tu v prešovskej väzbe,“ dodal Tchur.

Živnostníci skončili vo väzbe

Okresný súd v Prešove rozhodol o väzbe pre troch obvinených na neverejnom zasadnutí v pondelok 9. decembra. Dôvodom je, aby obvinení nemohli ovplyvňovať svedkov alebo mariť vyšetrovanie.

Sudca okresného súdu naopak zamietol návrh prokurátorky Okresnej prokuratúry Prešov na vzatie obvinených do takzvanej útekovej väzby. Voči rozsudku podali sťažnosť obvinení aj prokuratúra. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, rozhodovanie o uvedených sťažnostiach je v štádiu prípravného konania.

Nešťastie v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, ktoré sa odohralo v piatok 6. decembra, má sedem potvrdených obetí. Jedna osoba je stále nezvestná. V Prešove naďalej platí vyhlásená mimoriadna situácia.

Viac k témam: prokuratúra, súd, Výbuch plynu v Prešove, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk – Výbuch plynu v Prešove: Trojica obvinených ostáva vo väzbe, prišli ich podporiť desiatky ľudí (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním