Kategórie
Doprava a infraštruktúra

Výstavba úseku diaľnice D3 pri Čadci pokračuje, vyriešil sa aj spor s problémovým rodinným domom

Stavebné práce už nesťažuje rodinný dom, ktorý pred zbúraním nechceli majitelia dlho vyprázdniť napriek majetkovo-právnemu vysporiadaniu a rozhodnutiu súdu. BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Výstavba úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec v dĺžke 5,7 kilometra pokračuje podľa plánu. Postup stavebných prác už nesťažuje ani rodinný dom, ktorý pred zbúraním nechceli vlastníci dlho vypratať napriek

BRATISLAVA 18. marca (WebNoviny.sk) – Výstavba úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec v dĺžke 5,7 kilometra pokračuje podľa plánu. Postup stavebných prác už nesťažuje ani rodinný dom, ktorý pred zbúraním nechceli vlastníci dlho vypratať napriek majetkovo-právnemu vysporiadaniu a rozhodnutiu súdu.

Realizácia diela prebieha v súlade s harmonogramom. Na stavbe pracuje denne 250 ľud, v závislosti od poveternostných podmienok. V stavbárskej sezóne tento počet narastie zhruba na 350 pracovníkov,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) Michaela Michalová. Stavba je financovaná aj s využitím prostriedkov Európskej únie cez Nástroj na prepájanie Európy.

Termín ukončenia platí

Z celkovej akceptovanej zmluvnej hodnoty stavby vyše 239 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (286,8 mil. eur vrátane DPH) je prestavaných 95 mil. eur. Táto suma predstavuje približne 50 % z akceptovanej hodnoty bez 10-percentnej rezervy na nepredvídateľné udalosti.

Úsek D3 na Kysuciach je vo výstavbe od konca roka 2016, lehota výstavby je do konca budúceho roka. „Platí zmluvný termín ukončenia výstavby, a to december 2020,“ uviedla hovorkyňa NDS.

Na stavbe momentálne vykonávajú práce na nosných konštrukciách estakád a ďalších mostných objektov.

Zaisťujú sa svahy pred zosuvmi, prebieha tiež sanácia podložia pod násypmi. Realizujú sa vystužené oporné a zárubné múry. Prekladajú sa miestne komunikácie pre budovanie privádzača Podzávoz,“ priblížila Michalová s tým, že inžinierske siete dotknuté výstavbou diaľničného úseku sú preložené.

Rodina sa z domu odmietla vysťahovať

Časť prác na úseku D3 komplikovali spory s rodinou odmietajúcou sa vysťahovať z vyvlastnených nehnuteľností. „Táto situácia spôsobila, že nebolo možné realizovať klincovaný múr, prekládku miestnej komunikácie a zárubný múr. Vznikol tak výpadok v plnení 600-tisíc eur a bolo nutné zmeniť postup výstavby v priľahlej časti stavby,“ upozornila Michalová.

NDS so zhotoviteľom boli pripravení aj na alternatívne riešenie týchto objektov tak, aby nebolo ohrozené financovanie z európskych fondov,“ dodala hovorkyňa NDS.

Zhotoviteľom stavby úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec je združenie spoločností Strabag, s. r. o., Porr, s. r. o., a Hochtief CZ, a. s. Stavebný dozor vykonávajú spoločnosti BUNG Slovensko, s. r. o., a INFRAM SK, s. r. o.

Viac k témam: diaľnica D3, Národná diaľničná spoločnosť (NDS), výstavba diaľnic
Zdroj: Webnoviny.sk – Výstavba úseku diaľnice D3 pri Čadci pokračuje, vyriešil sa aj spor s problémovým rodinným domom © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version