Vytýčili pojednávanie s vydavateľom časopisu Zem a Vek, Rostas sa postaví pred súd v októbri

29.9.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd SR vytýčil na 26. októbra verejné zasadnutie vo veci vydavateľa a šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota R. Toho samosudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uznal ešte v decembri 2019 za vinného z trestného činu hanobenia národa a šírenia extrémistických materiálov a uložil mu pokutu vo výške štyritisíc eur.

Pokiaľ by finančný trest nezaplatil, náhradným trestom by boli tri mesiace väzenia. Obžalovaný aj prokurátor sa voči verdiktu na mieste odvolali.

Citácie mŕtvych osobností

Vydavateľ a šéf časopisu Zem a Vek čelil obžalobe pre šírenie extrémistických materiálov, hanobenie národa a podnecovanie rasovej nenávisti.

V článku Klin Židov medzi Slovanmi z mája 2017 Tibor Eliot R. uvádzal citácie na adresu Židov, ktoré pripisuje historickým osobnostiam ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Jozef Miloslav Hurban alebo Svetozár Hurban Vajanský.

Výzvy k nenávisti odmieta

„To, čo nájdeme v historických spisoch od najväčších slovenských dejateľov, by si dnes bez sociálnej a mediálnej smrti nemohol dovoliť napísať nikto. Ba dokonca zákony, ktorým sme dovolili, aby nad nami vládli, by nás priviedli až k samotnému vylúčeniu zo spoločnosti,“ napísal napríklad v článku.

Pred súdom deklaroval obžalovaný svoju nevinu s tým, že pri opísaní článku využil exaktné citácie historických osobností. Zdôraznil tiež, že v článku vyzýval k solidarite a vzájomnosti národov a odmietol akékoľvek výzvy k nenávisti.

Viac k témam: Extrémizmus, rasová nenávist
Zdroj: Webnoviny.sk – Vytýčili pojednávanie s vydavateľom časopisu Zem a Vek, Rostas sa postaví pred súd v októbri © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.