Výzvy umelcov na zachovanie Kunsthalle Bratislava sú zavádzajúce, myslí si ministerstvo kultúry

BRATISLAVA 5. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo kultúry (MK) SR reaguje na štyri požiadavky umeleckej obce sformulované vo výzve na osamostatnenie a zachovanie Kunsthalle Bratislava (KHB) v bratislavskom Dome umenia.

Ako sa uvádza v stanovisku rezortu kultúry, ministerstvo „považuje vyhlásenie výzvy skupiny umelcov na osamostatnenie a zachovanie KHB v Dome umenia na Námestí SNP za zavádzajúce a postavené na nepravdivých tvrdeniach“.

Štyri požiadavky

Signatári sa vo výzve obracajú na ministerstvo kultúry so štyrmi požiadavkami. Konkrétne žiadajú o samostatnosť a právnu subjektivitu Kunsthalle Bratislava. Chcú tiež stabilizáciu kunsthalle v Dome umenia na Námestí SNP a odovzdanie správy Domu umenia pod KHB. Požadujú aj koncepčné riešenie oblasti kreatívneho priemyslu, ktoré nebude na úkor už existujúcich kultúrnych inštitúcii.

Napokon chcú od ministerstva kultúry nevyhnutný otvorený a odborný dialóg pred plánovanými zmenami v oblasti umenia a kultúry. Stanovisko MK SR k vyhláseniu výtvarníkov poskytla agentúre SITA Barbora Palovičová z komunikačného odboru ministerstva kultúry.

Ministerstvo kultúry v stanovisku zverejnenom vo štvrtok 4. apríla podvečer odpovedá na každú zo štyroch požiadaviek. K požiadavke, aby sa KHB stala samostatnou inštitúciou okrem iného uvádza, že nedostalo relevantný návrh koncepcie právnej subjektivity galérie kunsthalle vrátane finančného dopadu na verejné financie. Pripomína, že KHB patrí pod Slovenskú národnú galériu (SNG).

Budova neprešla rekonštrukciou

Preto MK SR „vníma postup podania požiadavky predstaviteľov KHB na osamostatnenie za absolútne nevhodný. Žiadosť mala v prvom rade smerovať na vedenie SNG, keďže kunsthalle je jej organizačnou zložkou, a vzápätí mala byť vedením SNG postúpená na rezort kultúry“.

K druhej požiadavke, aby kunsthalle ostala v Dome umenia v centre hlavného mesta a prešla pod ňu správa Domu umenia pripomína ministerstvo kultúry, že Dom umenia potrebuje komplexnú rekonštrukciu.

„Budova má viac ako 60 rokov a neprešla doteraz žiadnou rekonštrukciou s výnimkou strechy, ktorá aj tak zateká,“ píše okrem iného MK SR. Pripomína, že okrem kunsthalle pôsobí v Dome umenia aj Národné osvetové centrum, Literárne informačné centrum a je tu tiež predajňa ÚĽUV. Počas rekonštrukcie preto bude potrebné dočasne premiestniť všetky štyri organizácie, ktoré Dom umenia užívajú.

Ignorujú spoločnú diskusiu

K požiadavke umeleckej obce a ich podporovateľov na koncepčné riešenie kreatívneho priemyslu, ktoré nebude na úkor už existujúcich kultúrnych inštitúcii MK SR tvrdí, že koncepcia kreatívneho a kultúrneho priemyslu nadväzuje na celosvetovo úspešný trend. Preto v tejto oblasti „útoky KHB považuje za nekompetentné“. Pripomína, že v centralizovanej výzve určenej na vybudovanie kreatívnych centier na Slovensku je 160 miliónov eur.

„Z časti týchto peňazí má MK SR jedinečnú príležitosť zrekonštruovať budovu Domu umenia a vytvoriť priestory, ktoré budú spĺňať moderné kritériá a požiadavky na prezentáciu nielen súčasného umenia. Vytvorením nového kreatívneho centra sa Dom umenia zatraktívni, vybaví novými technológiami a bude môcť slúžiť širšej umeleckej obci, ako tomu bolo doteraz,“ tvrdí MK SR.

Napokon k štvrtej požiadavke na vedenie otvoreného a odborného dialógu pred plánovanými zmenami v oblasti umenia a kultúry ministerstvo opakuje svoje stanovisko z posledných dní, že je „otvorené a pripravené viesť konštruktívny dialóg s predstaviteľmi KHB“. Podľa MK SR však „druhá strana zatiaľ ignorovala možnosť spoločnej diskusie“.

Osamostatnenie kunsthalle

Výtvarníci, ale aj ďalší predstavitelia kultúrnej obce od marca bojujú za inštitucionálne osamostatnenie Kunsthalle Bratislava a zachovanie sídla v Dome umenia na Námestí SNP 12 v hlavnom meste. V nadväznosti na neziskovú občiansko-kultúrnu iniciatívu #Stojím pri Kunsthalle vznikla v úvode apríla s týmto cieľom aj výzva s petíciou na internete.

“Výzva na osamostatnenie a zachovanie Kunsthalle Bratislava v Dome umenia“ je zároveň vyhlásením výtvarnej a kultúrnej obce Slovenska k snahám MK SR a Národného osvetového centra (NOC) „zrušiť pôsobenie KHB v priestoroch Domu umenia na Námestí SNP 12 a zriadiť tam tzv. Kreatívne centrum“.

Petíciu aj výzvu zverejnili v utorok 2. apríla a podpísali ju mnohí výtvarní umelci, kurátori, pedagógovia vysokých škôl výtvarného zamerania, predstavitelia umeleckých inštitúcií, spolkov, odborných platforiem a mnohí ďalší. Petícia zverejnená na webstránke Changenet.sk do dnešného dňa získala približne tisíc podporovateľov.

Podrobnosti o výzve možno nájsť na webstránke KHB a jej facebookovom profile.

Súčasné výtvarné umenie

Kunsthalle Bratislava je nezbierkotvorná galéria a v svojom sídle v Dome umenia na Námestí SNP 12 predstavuje tvorbu súčasných domácich a zahraničných vizuálnych umelcov. Výtvarná obec Slovenska sa dožadovala vzniku takejto inštitúcie od roku 1990.

KHB vznikla z rozhodnutia MK SR k 1. januáru 2014 ako výsledok dlhoročnej snahy výtvarníkov, teoretikov aj širokej verejnosti vytvoriť v hlavnom meste reprezentatívny priestor pre súčasné výtvarné umenie.

Pôvodne bola KHB založená ako Slovenské centrum vizuálnych umení a patrila pod Národné osvetové centrum. Od júla 2016 sa stala časťou SNG s osobitným štatútom.

Viac k témam: Kunsthalle Bratislava, Ministerstvo kultúry SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Výzvy umelcov na zachovanie Kunsthalle Bratislava sú zavádzajúce, myslí si ministerstvo kultúry © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.