Z obvinenia Haščáka v kauze Gorila nie je jasné, voči čomu sa má brániť. Advokát poukázal hneď na niekoľko chýb

2.12.2022 (Webnoviny.sk) – Z obvinenia finančníka Jaroslava Haščáka v kauze Gorila nie je veľmi zrejmé, čomu sa má brániť. Skonštatoval to v tlačovej správe jeho advokát Martin Škubla.

Uznesenie je podľa neho plné dohadov a hypotéz a nie je hodné práce elitného vyšetrovateľského tímu Národnej kriminálnej agentúry.

Dvaja už raz obvinení boli

„Obvinenie neuvádza žiadne nové skutočnosti a dôkazy, ktoré by neboli predmetom vyšetrovania v posledných 10 rokoch,“ uviedol Škubla s tým, že dvaja z obvinených v tejto kauze sú obvinení zo skutku, z ktorého už raz obvinení boli, pričom toto obvinenie zrušil generálny prokurátor v októbri 2018.

Vyšetrovateľka navyše podľa advokáta v uznesení o vznesení obvinenia nepracuje s faktami, ale uvádza tvrdenia o údajných zámeroch, ekonomických, či iných motiváciách, ku ktorým neuvádza žiadne dôkazy.

„Jaroslav Haščák je obvinený zo založenia zločineckej skupiny a z legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Je absurdné, že zároveň nie je obvinený zo žiadneho zločinu, ktorého sa mala údajná zločinecká skupina dopustiť,“ zdôraznil Škubla.

Zároveň uvádza, že podľa vyšetrovateľky mala táto zločinecká skupina páchať korupciu a inú ekonomickú trestnú činnosť. „Pritom z korupcie nie je obvinený nikto zo siedmich obvinených,“ skonštatoval advokát.

Nevie ho obviniť ani po 11 rokoch

Podstatou činnosti zločineckej skupiny v kauze Gorila nemá byť podľa obvinenia pranie špinavých peňazí, ale mnohonásobná, sofistikovaná ekonomická trestná činnosť, ktorú mal Jaroslav Haščák zosnovať a riadiť, pričom táto činnosť mala byť zdrojom príjmov, ktoré až následne mali byť legalizované.

„Je nepredstaviteľné, aby bolo vážne mienené obvinenie hlavy zločineckej skupiny zo zločineckého sprisahania za účelom ekonomickej kriminality, ak vyšetrovateľka nevie ani po 11 rokoch Jaroslava Haščáka obviniť – či už ako páchateľa alebo účastníka – ani z jedného zdrojového ekonomického trestného činu,“ dodal Škubla.

Obvinených bolo sedem osôb

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila obvinila šéfa Penty Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirku Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Jaroslav Haščák čelí tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková sú okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ďalším obvineným je bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten je tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje aj bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíha okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Obvinení sú aj Vladimír Rigász ako predseda a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku

Viac k témam: Kauza Gorila, Obvinenie, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Z obvinenia Haščáka v kauze Gorila nie je jasné, voči čomu sa má brániť. Advokát poukázal hneď na niekoľko chýb © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.