Začali s analýzou dát havárie Ethiopian Airlines, pilot s vystrašeným hlasom žiadal o návrat

Začali s analýzou dát havárie Ethiopian Airlines, pilot s vystrašeným hlasom žiadal o návrat

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Francúzsky Úrad vyšetrovania a analýz pre bezpečnosť civilného letectva (BEA) začal s analýzou dát zo zapisovača letových údajov a hlasového záznamníka z havarovaného Boeingu 737 MAX 8, ktorý sa v nedeľu zrútil južne od Addis Abeby.

Identifikácia obetí

Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter o tom informovali Ethiopian Airlines s tým, že do zariadenia BEA dorazila etiópska delegácia spolu s vedúcim vyšetrovateľom.

V Etiópii zatiaľ začali úrady s odberom vzoriek DNA od rodinných príslušníkov obetí, čo pomôže pri identifikácii pozostatkov.

Americký denník New York Times zároveň v piatok s odvolaním sa na „osobu, ktorá preverovala letovú komunikáciu“ informoval, že pilot letu ET302 „vystrašeným hlasom“ žiadal krátko po vzlietnutí o povolenie vrátiť sa na letisko.

Rýchlosť bola nezvyčajne vysoká

Letoví kontrolóri si zároveň všimli, že lietadlo sa pohybuje hore-dole a jeho rýchlosť sa zdala nezvyčajne vysoká. Pilot podľa hovorcu aerolínií dostal povolenie na návrat, no o niekoľko minút neskôr sa lietadlo zrútilo.

Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines havaroval v nedeľu ráno krátko po štarte zhruba 50 kilometrov južne od Addis Abeby. Zomrelo všetkých 157 osôb na palube, medzi nimi štyria Slováci. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Spoločnosť Boeing po tragickej havárii odporučila celosvetové zastavenie prevádzky strojov typu 737 MAX. Tragický incident v Etiópii je totiž podobný havárii Boeingu 737 MAX 8 spoločnosti Lion Air v Indonézii, ktorú v októbri neprežilo 189 ľudí.

Viac k témam: Ethiopian Airlines, Havária Boeingu Ethiopian Airlines (let ET302)
Zdroj: Webnoviny.sk – Začali s analýzou dát havárie Ethiopian Airlines, pilot s vystrašeným hlasom žiadal o návrat © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.