Zákon o povinných škôlkach sa neprijíma bez diskusie, obce tak získajú čas na prípravu priestorov

Share

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Predkladať návrhy zákona je právom každého poslanca NR SR a zároveň súčasťou jeho agendy. Ministerstvo školstva tak reagovalo na vyjadrenia odborníka na školstvo strany Spolu Juraja Hipša.

Rodičia ocenia odbornú starostlivosť

Na štvrtkovej tlačovej besede uviedol, že zákon o povinnej škôlke pre všetky päťročné deti namiesto ministerstva školstva predložili poslanci a návrh tak nebolo možné pripomienkovať.

„Keďže sa návrh na povinné predprimárne vzdelávanie predkladá v podobe poslaneckého návrhu, predlžuje sa legisvakačná lehota, ktorá umožní Združeniu miest a obcí Slovenska zabezpečiť potrebné priestorové kapacity pre zriaďovateľov materských škôl,“ uviedol rezort školstva s tým, že do zákona sa v druhom čítaní budú môcť zapracovať navrhované zmeny, teda nie je pravda, že sa prijíma bez diskusie.

Ministerstvo školstva verí, že zavedením povinného predškolského vzdelávania rodičia ocenia odbornú starostlivosť o deti, ktorá im bude zabezpečená v tomto veku, teda jeden rok pred nástupom do prvého ročníka ZŠ.

Zaškolenosť detí z marginalizovaných skupín

„Týmto krokom zároveň dosiahneme zaškolenosť najmä u detí z marginalizovaných rómskych komunít a zo sociálne znevýhodneného prostredia a predpokladáme tiež zlepšenie výsledkov v medzinárodných testovaniach,“ dodalo ministerstvo.

Nezaradená poslankyňa NR SR a členka mimoparlamentnej strany Spolu Simona Petrík vo štvrtok uviedla, že tento školský rok škôlky zamietli 11-tisíc žiadostí o miesto v štátnej škôlke. Ministerstvo školstva však tvrdí, že sa to týka detí vo veku od troch do piatich rokov. Teda nie päťročných detí, pre ktoré je povinná škôlka určená.

Parlament na konci 45. schôdze bude rokovať o návrhu troch koaličných poslancov Evy Smolíkovej (SNS), Ľubomíra Petráka (Smer-SD) a Pétera Vörösa (Most-Híd), ktorým sa má uzákoniť povinná škôlka pre všetky päťročné deti.

Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Účinnosť návrhu novely zákona navrhujú na 1. septembra 2020.

Viac k témam: materské školy, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, SPOLU – občianska demokracia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákon o povinných škôlkach sa neprijíma bez diskusie, obce tak získajú čas na prípravu priestorov © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: Slovensko

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.