Zamestnanci KIa Motors idú bojovať o vyššie platy, odbory žiadajú rast o desiatky eur

Share

18.10.2019 (Webnoviny.sk) – Boj o vyššie mzdy čaká po nitrianskom Jaguar Land Rover Slovakia aj ďalšiu automobilku pôsobiacu na Slovensku. Kolektívne vyjednávanie by sa v krátkom čase malo začať aj v Kia Motros Slovakia. Tunajšie odbory totiž už odovzdali zástupcom automobilky návrh znenia novej Kolektívnej zmluvy na roky 2020 až 2024. Aktuálne plynie 30-dňová lehota, aby spoločnosť na návrh reagovala.

„Kia Motors Slovakia v súčasnosti analyzuje odborársky návrh Kolektívnej zmluvy. Odpoveď predložíme zástupcom zamestnancov v zákonnej lehote 30 dní od obdržania návrh,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca automobilky Ján Žgravčák.

Návrh by mal podľa odborov zaručiť zlepšenie mzdových a sociálnych podmienok zamestnancov a zároveň zachovať štruktúru mzdového systému zloženého zo základnej zložky mzdy, variabilných zložiek mzdy, mzdových kompenzácií a príplatkov.

Garantované zvyšovanie mzdy

Podľa zverejnených informácií žiadajú odbory, aby si každý zamestnanec žilinskej automobilky prilepšil o 80 euro. Súčasťou návrhu je aj zvýšenie príplatkov za poobednú i nočnú prácu, ale aj za prácu v rizikovom prostredí. Úpravy žiadajú odbory aj v rámci vyplácania bonusov, pri odstupnom, či v rámci prideľovania zásluhovej dovolenky.

V októbri sa skončilo kolektívne vyjednávanie v Jaguar Land Rover Slovakia. Zamestnanci by na základe neho mali zarábať od 1 118 eur do 1 969 eur brutto. Taktiež majú garantované zvyšovanie tarifnej mzdy, ktorá bude postupne rásť počas nasledujúcich 37 mesiacov a zvýšia sa im aj rôzne príplatky, ako napríklad príplatok za nadčasy, či za prácu počas soboty a nedele.

Medzi ďalšie kľúčové prvky dohody patrí kontinuálna podpora kariérneho vývoja a zlepšiť by sa mali aj pracovné podmienky zamestnancov. Rokovania odštartovali začiatkom septembra a v istej fáze hrozilo vyhlásenie štrajkovej pohotovosti. Napokon sa však obe strany dohodli. Nová Kolektívna zmluva je v nitrianskej automobilke platná od 1. októbra 2019 do 31. októbra 2022.

Vyrobili už milióny áut

Kia Motors Corporation oficiálne potvrdila výstavbu prvého európskeho automobilového závodu Kia na Slovensku 18. marca 2004. Je stopercentným vlastníkom spoločnosti Kia Motors Slovakia s.r.o.

V závode sa v súčasnosti vyrába model nižšej strednej triedy Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách, crossover Kia Sportage a viacúčelový automobil Kia Venga. Od polovice roka 2018 spoločnosť začala vyrábať svoju prvú mild-hybridnú technológiu so vznetovým motorom a 48V akumulátorom s názvom ” EcoDynamics+“.

Automobilka od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku vyrobila už 3,5 milióna vozidiel a preinvestovala viac ako 1,8 mld. eur. Aktuálne automobilka pri Žiline zamestnáva približne 3 800 ľudí.

Viac k témam: Kia Motors Slovakia, kolektívna zmluva
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanci KIa Motors idú bojovať o vyššie platy, odbory žiadajú rast o desiatky eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: Automobilový priemyseľEkonomika

Mohlo by sa vám páčiť...