Počet obetí výbuchu plynu v Prešove stúpol na sedem, bytovka je odsúdená na zánik (video+foto)

7.12.2019 (Webnoviny.sk) – Bytovým domom na Mukačevskej ulici v Prešove otriasol v piatok výbuch.„Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12 podlažnej bytovke pred 12.15,“ informovali hasiči na sociálnej sieti Facebook. K výbuchu malo medzi 9. a 12. poschodím a zasiahol približne štyri až päť poschodí na jednej strane bytovky.

„Cítili sme plyn, musela som pootvárať všetky okná. Začali sme to riešiť. So susedom sme volali domovému dôverníkovi. Nebol doma, ale povedal, že zistí, čo sa deje. Išla som dole k robotníkom, povedala som im, že sa niečo deje. lebo je cítiť plyn. Povedali mi, že to majú pod kontrolou. Vrátila som sa preto do bytu a išla som spať, lebo som po nočnej. Hovorila som si, že to hádam nebuchne. Sadla som si na gauč a buchlo to,“ uviedla Silvia Hrebeňárová, ktorá bývala na 10. poschodí. „Oproti suseda volala o pomoc a ja som jej nevedela pomôcť. Mne hasiči pomohli cez okno,“ dodala s tým, že po ňu prišla kamarátka a bývať pôjde k mame.

Požiar uhasili až v sobotu ráno

Požiar sa podarilo úplne uhasiť v sobotu ráno o siedmej hodine, informoval Peter Kovalík z Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. „Zásah prebiehal celú noc, lokalizácia požiaru bola nahlásená veliteľom zásahu v piatok pred polnocou a v sobotu pred siedmou hodinou ráno ohlásil likvidáciu požiaru. Príčina jeho vzniku je v štádiu vyšetrovania“, uvádza HaZZ v stanovisku.

Riaditeľ HaZZ vysvetlil, že v prvom momente sa hasiči sústredili na evakuáciu ľudí, ktorú komplikovali zaparkované autá. Až následne sa sústredili na hasenie. To ukončili pred polnocou, budovu následne sledovali. O siedmej hodine večer dokázali budovu do siedmeho poschodia prehľadať s pomocou psov. Do bytov sa hasiči dostávajú zatiaľ stále len cez okná. Statici budovu kontrolujú od piatkového večera.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom. Číslo transparentného účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229 Variabilný symbol: 6122019

Aktuálne prebieha prieskum 12. podlažia statikmi, ktorí zhodnotia možnosť vykonania prieskumu na tomto najviac poškodenom podlaží. Momentálne je na mieste 12 zasahujúcich hasičov, štyri kusy hasičskej techniky, informoval Peter Kovalík z Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove.

Sedem obetí

Počet obetí už stúpol na sedem, v sobotu ráno vytiahli z ruín jedného človeka, ďalšiu osobu hasiči aktuálne vyťahujú. Uviedol to po zasadnutí krízového štábu krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Ján Goliaš. V odpovedi na otázku agentúry SITA konkretizoval, že obete našli na 10. a 11. poschodí bytovky.

V piatok v noci bolo oficiálne potvrdených päť obetí, ale premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý bol na mieste tragédie, predpokladal, že sa toto číslo zrejme zvýši. „Je jasné aj podľa očitých svedkov, ktorí videli, čo sa na mieste tejto tragédie dialo, pravdepodobne, ten počet tých, ktorí prišli pri tomto nešťastí o život, bude vyšší ako je zatiaľ stanovené číslo,“ povedal.

Prípad vyšetruje krajský vyšetrovateľ, ktorý začal trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia. Agentúru SITA o tom informoval vedúci Oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva PZ v Prešove Igor Pavlik.

Bytovka je odsúdená na zánik

Goliaš uviedol, že bytovka je odsúdená na zánik. Hasiči kvôli tomu potrebujú zhodiť minimálne jedno poschodie ohrozujúce ostatné bloky. „Uvidíme postupne, ako nízko budeme musieť ísť so zhadzovaním podlaží,“ uviedol Goliaš.

Hasiči však podľa neho musia čakať na odtiahnutie áut z okolia bytovky. Mesto preto vyzvalo majiteľov áut, aby neparkovali v jej blízkosti, prekážajúce autá odtiahnu na parkovisko v areáli Dopravného podniku mesta Prešov na Solivarskej ulici.

Je dôležité, aby v týchto chvíľach mali záchranné zložky voľný prístup k miestu, na ktorom stále zasahujú,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek v súvislosti s pokračovaním záchranných prác, na ktorých sa podieľajú všetky záchranné zložky.

Podľa evidencie mesta žilo v bytovom dome 96 ľudí. Hasiči zo zhorenej bytovky evakuovali 39 obyvateľov, ktorých na mieste ošetrili a niektorých odviezli do nemocnice. Celkovo malo byť aj z okolitých domov evakuovaných zhruba 220 ľudí. „Podľa informácií z krízového štábu sa títo obyvatelia nebudú ešte v sobotu môcť vrátiť domov. Možno v najbližších dňoch. Stále je odstavená elektrina a plyn aj v širšom okolí bytovky, v ktorej došlo k incidentu,“ dodal Tomek.

Ľudia zostali uväznení aj na streche

Niektorí ľudia zostali po výbuchu uväznení na streche, ale hasičom sa ich pomocou výškovej techniky podarilo evakuovať.

„Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Posledné tri poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,“ informovali hasiči o 15.10 o priebehu zásahu.

O pol hodinu neskôr uviedli, že presúvajú výškovú techniku na druhú stranu budovy pre efektívnejšiu hasebnú činnosť. „Z dôvodu, že statici označili najvrchnejšie tri poschodia za nestabilné, vnútorné priestory museli opustiť všetci zasahujúci hasiči a hasebné práce pokračujú z vonkajších priestorov,“ napísali o 15:40 na sociálnej sieti Facebook.

Na mieste bol pripravený aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov. Hasiči celú bytovku po 8. poschodie prehľadali a nenašli žiadne osoby. „Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu,“ informovali hasiči pred pol piatou podvečer s tým, že budú zabezpečovať aj prevoz pre približne 10 osôb na interné oddelenie, ktorých lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom objekte a nie je možné sa k nim dostať.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/2219873864979990/

 

O 18.00 hasiči informovali, že niekoľko ohnísk sa im už podarilo dostať pod kontrolu. „K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších štyroch podlažiach,“ spresnili a dodali, že hasebné práce pokračujú z exteriéru z výškovej techniky, ktorú hasiči pravidelne presúvajú.

„Na miestach určených na sústredenie obyvateľov postihnutých touto tragickou udalosťou pomáhajú aj psychológovia Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a Ozbrojených síl. Likvidačné práce budú pokračovať do ranných hodín,“ povedala piatok večer ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD).

Vrtuľníky nemohli vzlietnuť

Najväčšou prekážkou pri zásahu bolo podľa Sakovej to, že výškové plošiny a hasičská technika nemohli byť v dôsledku výbuchu umiestnené na správne miesto. Panely z horných poschodí ostali na chodníkoch a hasiči ich museli odpratávať a spíliť okolité stromy, aby sa s plošinami vedeli dostať k bytovému domu.

„Stále je to hasené z týchto plošín. Máme trochu problém, že ich musíme umiestniť od obytného priestoru, pretože, ak by došlo k zrúteniu čo i len zateplenia, tak by to mohlo mať aj následky na životoch profesionálnych hasičov, preto musia byť veľmi opatrní,“ dodala v piatok večer Saková.

Vzhľadom na počasie podľa nej nebolo možné použiť pripravený vrtuľník, s ktorým nebolo možné vzhľadom na mrznúci dážď vzlietnuť a pomáhať evakuovať ľudí. „Veľmi veľa zlých a negatívnych okolností a javov sa nám prihodilo počas tohto zásahu,“ dodala Saková s tým, že za svetla využijú aspoň policajný dron na zmapovanie situácie. Po uhasení a vychladení objektu sú záchranári Horskej záchrannej služby pripravení zlaňovať a postupne prehľadávať jednotlivé poschodia.

 

https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/449389612653525/

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) vyhlásil, že na miesto prišiel, aby zabezpečil požiadavky krízového štábu na zabezpečenie súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami. Dodal, že Ozbrojené sily SR nasadili do pohotovosti sedem vrtuľníkov, ale vzhľadom na podmienky neboli použité.

„Sme pripravení pomôcť aj čo sa týka ubytovania, máme 55 miest v ubytovacích zariadeniach, vrátane 80 lôžok na zabezpečenie ubytovania v telocvični. Sme pripravení poskytnúť našimi profesionálnymi vojakmi ďalšiu pomoc z hľadiska stráženia v súčinnosti so štátnou aj vojenskou políciou. Na základe skúsenosti s krízovými situáciami sú tu aj piati príslušníci duchovnej služby a štyria profesionálni vojaci zo psychologickej služby,“ informoval minister Gajdoš.

Zranených ošetrili v nemocnici

V prešovskej Fakultnej nemocnici J. A. Reimana ošetrili 14 pacientov, medzi nimi aj jedného z hasičov. Išlo prevažne o ľahké poranenia. Ako pre webnoviny.sk uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, dvaja pacienti sú hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života.

Jedno dieťa s matkou je hospitalizované na oddelení pediatrie. Rovnako nie je v ohrození života. Počas večera, noci a sobotňajšieho rána mali pacienti z dotknutého bytového domu k dispozícii aj interné ambulancie. „Zaznamenali sme 22 pacientov, väčšina z nich boli chronickí pacienti, ktorým lekári predpísali ich lieky. Zdravotný stav niektorých si vyžiadal aj ambulantné ošetrenie. Nikto z nich nebol hospitalizovaný,“ dodala Cenková.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/2748218408531760/

Nemocnica Košice-Šaca vyhlásila bezprostredne po tragickom výbuchu  tzv. trauma plán a je pripravená poskytnúť súčinnosť pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti zraneným. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL Martina Pavlíková. Nemocnica má potrebné vybavenie a možnosť liečby v hyperbarickej komore pre pacientov, u ktorých by sa prejavila otrava po intoxikácii oxidu uhoľnatého. Zatiaľ však do šačianskej nemocnice nepriviezli žiadneho pacienta. Prešovská nemocnica logistiku a manažment pacienta zvláda bez problémov, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura pacientov z prešovského výbuchu nemajú, informovala hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková.

Vyhlásená mimoriadna situácia

Primátorka Prešova Andrea Turčanová vyhlásila na území mesta Prešov mimoriadnu situáciu od 12:35. „Je to možno za posledné polstoročie najväčšia tragédia, ktorá mesto postihla,“ uviedla na mieste tragédie.

Mesto sústredí kompletnú pomoc v priestoroch Základnej školy na Prostějovskej ulici, kde je zriadené aj Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. „Mesto Prešov prosí ľudí dotknutých výbuchom a ich rodinných príslušníkov, prípadne majiteľov okolitých bytoviek a áut a všetkých, ktorí potrebujú aktuálne informácie, aby navštívili ZŠ Prostějovskú, kde im mestská polícia a členovia tímu krízovej intervencie ochotne pomôžu a poradia,“ uviedla radnica. V noci využilo núdzové ubytovanie 13 ľudí.

Na účte mesta Prešov, zriadenom na pomoc po tragickom výbuchu v bytovke na Mukačevskej ulici, je k sobotnému ránu vyzbieraných už vyše 51-tisíc eur. „Reálne vyzbieraná suma už ale môže byť iná. Víkendové platby totiž budú pripísané na účet až v pondelok,“ uviedol hovorca.

Pomoc poskytla aj prezidentka

Rodinám pomôže aj Prešovský samosprávny kraj (PSK). „Na pondelkové zastupiteľstvo PSK máme prichystaných 50-tisíc eur, ktoré vlejeme do nadácie na podporu rodiny a v krátkom čase na to bude zasadať správna rada, ktorá rozdelí hlavne pre rodiny, ktoré sú postihnuté touto katastrofou tieto finančné prostriedky,“ informoval agentúru SITA predseda PSK Milan Majerský (KDH). Ako dodal, PSK tiež ponúkol 200 ubytovacích kapacít.

Prezidentka Zuzana Čaputová podporila oficiálnu zbierku pre občanov postihnutých tragickým výbuchom sumou 5 000 eur a ponúkla aj ďalšiu pomoc rodinám postihnutých nešťastím. Niektorým rodinám, ktoré pri nešťastí v Prešove prišli o strechu nad hlavou, Čaputová ponúka možnosť bývať cez vianočné sviatky v ubytovacom zariadení prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine. Agentúru SITA o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

„Po telefonáte s primátorkou Turčanovou aj s premiérom Pellegrinim, vítam iniciatívu, aby vláda vyčlenila ďalšie finančné prostriedky do rozpočtu mesta. Nešťastie v Prešove bolí o to viac, že sa blížia Vianoce a verím, že pomoc, ktorá sa do Prešova dostáva a dostane, pomôže postihnutým rodinám aspoň sčasti zmierniť smútok a prežiť sviatky dôstojne,“ uzavrela v stanovisku prezidentka.

Vyjadrenia úprimnej sústrasti

Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadrili ministri, politici aj arcibiskup.  Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko (SNS) sa modlí za všetkých, ktorých výbuch postihol.

Gréckokatolícky prešovský arcibiskup Ján Babjak vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým a pri príležitosti fatimskej soboty, bude sláviť 7. decembra svätú liturgiu za všetky obete nešťastia. Agentúru SITA o tom informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie. „Nakoľko sa vraciam zo zahraničia do Prešova, so všetkými, ktorých sa táto udalosť dotkla, som zjednotený v modlitbách a na miesto nešťastia som vyslal kňazov z miestnej farnosti, aby boli všetkým k dispozícii“. reagoval na tragédiu.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Ján Richter (Smer-SD) vyjadril rodinám obetí nešťastia úprimnú sústrasť a zriadil v Prešove Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár bol v čase nehody v Prešove. „Celé mesto je na nohách, všetky záchranné zložky sú na mieste! Chcem vyjadriť veľkú spolupatričnosť všetkým rodinám z tohto bytového domu,“ uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti a vyzval celý národ na zomknutie sa.

Bývalý prezident a predseda strany Za ľudí Andrej Kiska vyjadril úprimnú sústrasť a požiadal vládu, aby v maximálnej miere pomohla všetkým, ktorých výbuch akokoľvek zasiahol.

 

Viac k témam: výbuch plynu
Zdroj: Webnoviny.sk – Zásah po výbuchu plynu v Prešove skomplikovali zlé podmienky, pripravený vrtuľník ostal na zemi © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.