Kategórie
Správy Svet

Ženu na dovolenke uhryzlo túlavé šteňa, krátko po návrate domov zomrela na besnotu

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Žena z Nórska zomrela po tom, ako sa na Filipínach nakazila besnotou od túlavého šteňaťa. Dvadsaťštyriročná Birgitte Kallestadová bola s priateľmi na dovolenke, keď na ulici našli šteňa, uviedla vo vyhlásení jej rodina.

Predpokladá sa, že sa nakazila po uhryznutí po tom, ako šteňa vzali so sebou do turistického rezortu. Krátko po návrate do Nórska ochorela a začiatkom týždňa zomrela v nemocnici, kde pracovala. Je to prvé úmrtie na besnotu v Nórsku za viac ako 200 rokov.

Besnota sa dá liečiť, ak však nakazený nedostane liečbu, môže mu spôsobiť život ohrozujúcu infekciu mozgu a nervového systému. Každoročne jej podľahnú tisíce ľudí, prevažne v Ázii a Afrike, kde je besnota rozšírená.

Nórska vláda nevyžaduje povinné očkovanie proti besnote pre svojich občanov, ktorí cestujú na Filipíny. Rodina Birgitte Kallestadovej preto v súvislosti s jej úmrtím vyzýva na zmenu zákona.

Viac k témam: besnota, pes
Zdroj: Webnoviny.sk – Ženu na dovolenke uhryzlo túlavé šteňa, krátko po návrate domov zomrela na besnotu © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version