Zodpovednosť za požiar v Ožďanoch nesie Bystrická dopravná spoločnosť, tvrdí štátny tajomník

Share

5.10.2019 (Webnoviny.sk) – Bystrická dopravná spoločnosť nesie plnú zodpovednosť za vzniknutú katastrofu v Ožďanoch. Uviedol to štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó v stanovisku, ktoré poskytol agentúre SITA v súvislosti s požiarom v kaštieli v Ožďanoch.

„Vlastníctvo národnej kultúrnej pamiatky neznamená iba hodnotný nehnuteľný majetok v účtovníctve podniku, je to aj obrovská úloha spoločenskej zodpovednosti pre firmu. Za stav a za ochranu národnej kultúrnej pamiatky podľa zákonov tejto krajiny zodpovedá jej vlastník,“ podotkol.

Ako ďalej informoval štátny tajomník, štát podporuje vlastníkov pamiatok prostredníctvom dotácií z rezortu kultúry.

„Táto spoločnosť však za posledných päť rokov nepodala ani jednu žiadosť na ochranu kaštieľa a podľa medializovaných informácii svoj majetok nemala ani poistený. Môžeme teda konštatovať, že v týchto svojich zákonných a spoločenských úlohách Bystrická dopravná spoločnosť očividne zlyhala,“ zdôraznil.

Nakoľko podľa účtovnej závierky z roku 2018 táto spoločnosť disponuje s niekoľko miliónovým nerozdeleným ziskom, Rigó očakáva, že sa tentokrát zachovajú zodpovedne a urobia všetko pre záchranu a obnovu symbolickej pamiatky nášho kultúrneho dedičstva.

Národná kultúrna pamiatka, ktorá je ozdobou tohto regiónu, sa v štvrtok podvečer ocitla v plameňoch. Na mieste zasahovalo takmer 30 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Škody po požiari kaštieľa v Ožďanoch odhadli na minimálne 300-tisíc eur

Viac k témam: kaštieľ, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Zodpovednosť za požiar v Ožďanoch nesie Bystrická dopravná spoločnosť, tvrdí štátny tajomník © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...