Zomrel Luc Montagnier, spoluobjaviteľ vírusu HIV sa dožil 89 rokov

11.2.2022 (Webnoviny.sk) – V utorok zomrel francúzsky vedec a spoluobjaviteľ vírusu HIV Luc Montagnier. Radnica v Neuilly-sur-Seine bez bližších podrobností informovala, že virológ zomrel v tamojšej Americkej nemocnici v Paríži. Dožil sa 89 rokov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok v písomnom stanovisku vzdal hold Montagnierovmu „významnému prínosu“ pre boj proti AIDS a vyjadril sústrasť jeho rodine.

Luc Montagnier

Narodil sa 18. augusta 1932 v obci Chabris. Študoval medicínu v Poitiers a v Paríži, v roku 1960 nastúpil do Národno vedecko-výskumného centra (CNRS) a v roku 1972 sa stal vedúcim odboru virológie Pasteurovho ústavu.

Tam v roku 1983 spolu s Francoise Barré-Sinoussiovou viedol tím, ktorý identifikoval vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti – HIV – spôsobujúci ochorenie AIDS. V roku 2008 za to on aj Barré-Sinoussiová dostali Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu. Montagnier bol emeritným profesorom v Pasteurovom ústave aj emeritným riaditeľom výskumu v CNRS. Medzi jeho ďalšie ocenenia patrí napríklad aj najvyššie francúzske vyznamenanie Rad čestnej légie.

Koncom prvej dekády nového milénia začal Montagnier vyjadrovať názory bez vedeckého základu. To viedlo k tomu, že sa mu veľká časť medzinárodnej vedeckej komunity vyhýbala. S nástupom pandémie ochorenia COVID-19 bol tiež medzi tými, ktorí stoja za niektorými dezinformáciami o pôvode koronavírusu a vznik jeho variantov pripísal očkovaniu.

Viac k témam: AIDS, HIV, Koronavírus, Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel Luc Montagnier, spoluobjaviteľ vírusu HIV sa dožil 89 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.