Úvod  >  Článok:  Zostrelenie amerického dronu Iránom ovplyvní aj leteckú dopravu, aerolinky menia trasy liniek

DUBAJ 21. júna (WebNoviny.sk) – Letecké spoločnosti začali odkláňať lety, ktoré majú trasy ponad Hormuzský prieliv ležiaci medzi Perzským zálivom a Ománskym zálivom. Dôvodom je štvrtkové zostrelenie amerického dronu zo strany Iránu.

Lety z tohto dôvodu presmerovala už austrálska letecká spoločnosť Qantas aj holandský národný dopravca KLM. Predpokladá sa, že s podobným oznámením prídu aj ďalšie svetové aerolinky.

Iránske Revolučné gardy vo štvrtok ráno informovali, že zostrelili americký dron RQ-4 Global Hawk. Podľa ich údajov sa tak stalo v iránskom vzdušnom priestore. Americká armáda naopak uviedla, že ho zostrelili v medzinárodnom vzdušnom priestore neďaleko Hormuzského prielivu.

Zostrelenie zároveň označila za „nevyprovokovaný útok„. Americký prezident Donald Trump v noci na piatok schválil odvetné útoky voči Iránu, svoje rozhodnutie však na poslednú chvíľu zmenil.

Viac k témam: dron RQ-4 Global Hawk, Iránske revolučné gardy, Ománsky záliv, Qantas, zostrelený dron
Zdroj: Webnoviny.sk – Zostrelenie amerického dronu Iránom ovplyvní aj leteckú dopravu, aerolinky menia trasy liniek © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním