Zrušenie paragrafu 363 je červenou čiarou, ale Kollár nevylúčil podporu niektorých „očistných“ bodov

21.9.2021 (Webnoviny.sk) – Zrušenie paragrafu 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zasahovať do prípravného konania, je pre hnutie Sme rodina „červenou čiarou“. Na utorkovom brífingu to zdôraznil predseda hnutia a šéf parlamentu Boris Kollár.

Správny krok v prípade novinárov

Takisto povedal, že hnutie je proti rozdeleniu prokuratúry na generálnu a špeciálnu a zopakoval, že sa nebude zúčastňovať na pracovnej skupine zameranej na obnovenie právneho štátu. „Nevylučujem, že niektoré body z tej komisie, ktoré prídu a budú prospešné pre očistu, sme ochotní podporiť,“ povedal Kollár.

Pokiaľ ide o oprávnenia generálneho prokurátora, predseda parlamentu pripomenul zrušenie obvinenia novinárov Moniky Tódovej a Konštantína Čikovského. „Ten generálny prokurátor je tu na to, aby, keď je niečo nezákonné alebo zlé v rámci prípravného konania, tak môže zasiahnuť buď 363-kou alebo vydaním pokynu,“ povedal Kollár s tým, že v prípade novinárov sa jeho zásah ukázal ako správny krok.

Obyčajné podmienky pre kajúcnikov

Kollár doplnil, že keby hnutie pre tieto postoje koaliční partneri vylúčili z koalície, budú to rešpektovať. „Bez problémov si pôjdeme sadnúť do opozície,“ vyhlásil. Zároveň skonštatoval, že trest 14 rokov pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je rozhodnutím súdu a on ho nechce komentovať.

„Píše mi ale veľmi veľa ľudí, že niekto za 50-tisíc eur dostal taký trest a máme tu nejakých kajúcnikov, ktorým hrozia 25-ročné tresty a zrazu z nich majú iba obyčajnú podmienku,“ povedal Kollár. Dodal, že chápe, že mnoho ľudí v takýchto prípadoch necíti elementárnu spravodlivosť.

Viac k témam: paragraf 363 Trestného poriadku, predseda hnutia Sme rodina
Zdroj: Webnoviny.sk – Zrušenie paragrafu 363 je červenou čiarou, ale Kollár nevylúčil podporu niektorých „očistných“ bodov © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.