45. spišské folklórne slávnosti

Posledný júnoví víkend sa tradične konali na Spišskom salaši 45. spišské folklórne slávnosti. Program sa začínal už vo štvrtok a piatok živou pozvánkou v mestách Levoča,  Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie a na Spišskom hrade.  Tanečníci FS Čačina na týchto miestach pozývali širokú verejnosť na folklórne slávnosti.

Sobotňajší program s názvom “Vitajce” začal popoludní.  Účastníkov a návštevníkov privítala riaditeľka festivalu Mgr. Vladimíra Barbuščáková a tiež aj primátor mesta Spišské Podhradie MVDr. Michal Kapusta. V programe vystúpila spevácka skupina WRZOS z Poľska.

V detskom  program “I my sceme znac špivac i tancovac” sa predstavili folklórne súbory Jadlovček z Margecian,  Jedlinka z Kojšova, Oriešok zo Smižian, Studenočka z Olšavice, Dreveník zo Spišského Podhradia a ako hosť DFS Venček z Popradu.

V programe “Naši najlepší” vystupovali jednotlivci a folklórne súbory, víťazi jednotlivých regionálnych, krajských a celoslovenských súťaží, jubilujúce kolektívy a ďalšie folklórne kolektívy z Kojšova, Torysiek, Kluknavy, Olšavice a Čačinare zo Spišskej Novej Vsi.

Novinkou bol program “Tichá krása”, ktorý poukázal na rozmanitosť slávnostných a sviatočných variantov odevu v obciach dolného a stredného Spiša.

Do víru tanca sa v podvečer zapojili aj návštevníci, ktorí mali možnosť sa naučiť tanec Holúbka z choreografickej dielne Štefana Šteca.

Večerný sobotňajší program patril najmä FS Hornád s ich programom “OKA MIH”.  Sobotu uzavrelo zapálenie Janských ohňov.

Nedeľa sa začala slávnostnou svätou omšou vo farskom kostole, ktorej sa zúčastnili krojovaní členovia folklórnych skupín.  Krojovaný sprievod viedol od mestského úradu po salaš.

Na programe “Na Šarišu dobrá dzeka” vystúpili aj folklórne kolektívy z iných regiónov.  Napríklad FS Vrchovina zo Starej Ľubovne, FS Tarka Bardejov, ĽH Žoltakovci z Raslavíc a ďalší.

Nedeľný Galaprogram niesol názov “A dzvony zvoňa”.  V ňom vystúpili folklórne kolektívy z okresov Gelnica a Spišská Nová Ves.

Počas celých slávností, na malom javisku prebiehal program pre deti,  ktorý zabezpečovala ZUŠ Spišské Podhradie.  V sobotu a v nedeľu na malom javisku, boli predstavené ukážky tradičných účesov z obcí na Spiši.

Súčasťou slávností sú aj “gruľové šmaky”, ktoré zabezpečuje Spišský salaš. Ide o ochutnávku tradičných jedál zo zemiakov.  Tradíciou je aj jarmok remesiel, na ktorom svoju tvorbu predstavilo 29 remeselníkov, nie len z regiónu Spiša.

Slávnosti sa odohrávali za pekného počasia. Počas  dvoch dní vystúpilo 870 účinkujúcich v 11 programoch.  Program zhliadlo približne 4000 návštevníkov.

Zdroj: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, Mgr. Vladimíra Barbuščáková, riaditeľka

 

 

Tento článok zaujal veľa ľudí

 
error: Content is protected !!